Funda | 0,8-1,2 metre | 5-6 Aylar | Ho,Na | Yaprakları | Çok çok Zehirli

Zehirli Sumak, Gift Zumach, Rhus Toxicodendron.L
Huzur otu Syn : Rhus Quercifolia
Romatizma otu Rhus Radicans
Siyatik otu Toxicodendron Pubescens
Toxicodendron Quercifolium
Toxicodendron Toxicodendron

Familyası: Sumakgillerden, Sumachgewichse, Anacardiaceae

Drugları: Z. Sumak yaprağı; Toxicodendri folium

Giriş: Sumakgillerin bilinen 200 türü mevcuttur ve bunlardan zehirli sumak çok çok zehirli bir bitkidir ve de sumakgiller içinde en önemli bitkidir. Bunun haricinde Aroma Sumak; Rhus Aromatica, Baharat Sumağı (Derici Sumağı); Rhus Coriaria ve Koşanlı Sumak; Rhus Typhina’yı sayabiliriz. Bu sumak türleri sadece aynı bitki ailesindendir, kullanışları ve botanikyapıları çok çok farklıdır. Bu nedenle her birini ayrı ayrı ele almak gerekmektedir. Zehirli sumağın vatanı ABD’nin Virjinya, Georgia ve Carolina eyaletleri olup günümüzde tentür ve natürel ilaç yapmak için Almanya, Fransa gibi ülkelerde de yetiştirilmektedir. Sumak kelimesi Arapça sumamak kelimesinden türemiş ve Türkçeye Almancaya ve birçok dile bu şekilde yerleşmiştir. Hazar denizi kıyında Sumachi isimli bir küçük şehir olup orada bu bitkinin Boyacı sumağı ve Baharat sumağı türlerinin yetiştirilip buradan diğer ülkelere yayıldığı iddia edilmektedir. Zehirli Sumak tarihte ilk defa detaylı olarak HAHNEMANN (1798) ve HUFELAND tarafından incelenmiş ve bunları Homeopati uzmanları takip etmiştir.

Botanik: Zehirli Sumak 80-100 cm boyunda küçük çalı veya küçük ağaç-çık seklinde olup köklerinin saldığı sürgünlerle kısa sürede bulunduğu yerde kümeler oluşturur. Narin ince gövdesi pek çatlamaz ve gövdesi oldukça sağlamdır. Yapraklar üçlü şekilde bir arada bulunur ve ortadaki yaprak diğer ikisine göre biraz büyüktür. Yaprakları yumurta şeklinde uca doğru kertikli 5-15 cm uzunluğunda ana sapa sahiptir. Yaprakları koyu yeşil renkli olup her biri 3-7 cm eninde 5-15 cm uzunluğundadır. Çiçekleri iki evli yaprak dibinden çıkar ve salkım şeklinde bir arada olup kırmızımsıdır. Meyvesi küremsi, sarımsı beyaz renkli açık sarımsı bir suyu vardır ve havada siyahlaşır.

Yetiştirilmesi: İklim bakımından Türkiye çok uygun olup hemen her yerde yetiştirmek mümkündür fakat yetiştiği yere hayvan ve çocukları yaklaştırmamak için etrafını ekstra çevirmek gerekir, zira çok zehirlidir.

Hasat Zamanı: Zehirli Sumağın yaprakları taze iken tentürü yapılır. Bu nedenle kurutmaya gerek yoktur.

Bileşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Benzkateşin türevleri; Urushioller (eskiden; Toxicodendron asit; Toxicodendrol veya Urushinasitte denirdi ) %33 olup buda 3- Heptadecylcatecholler içerir. Urushioller havada siyahlaşır. (yapraklarının ezince içinden çıkan sıvı)
3- Heptadecylcatecholler; %60 cis, cis-3-n-(Heptadeca 8, 11-dienyl) catechol, %22 cis,cis,cis-3-n-(Heptadeca 8, 11,14-trienyl) catechol ve %15 cis-3-(Heptadeca 8-enyl) catechol.
Pentadecylcatacholler; cis-3-(Pentadeca-8-enyl) catechol, cis,cis-3-n-(Pentadeca_8, 11_dienyl ) catechol ve cis,cis,cis-3-n-(Pentadeca_8, 11,14-trienyl) catechol.
b) Flavon türevleri; Fiestin, Myricetin , Quercetin ve Kümpferol.
c) Leuhoanthocyaninler: Cyanidin ve Delpihinidin
d) Tanin ve ayrıca %6-8 oranında külü (mineraller) vardır.

Araştırmalar: Araştırmalar HAHNEMANN ve HUFELAND gibi Homeopati uzmanları tarafından yapılmış olup oldukça eskidir. Günümüzde modern klinik araştırmaları henüz yapılmamıştır.
Birleşiminde zehirli Sumak tentüründe bulunduğu bir damla (R…..) ile kronik Poliartritit’e karşı tedavi denemesi yapılmış ve bu deneye katılan toplam 106 hastanın durumu iyileşmiştir. Bu iyileşen rahatsızlıkların başında; gece ağrısı, hareketsiz iken ağrılar, hareket halindeki ağrılar ve iltihaplı ağrılar sayılmaktadır. (PT.250)

Tesir şekli: Öncelikle her türlü romatizmaya karşı yani antiromatizmik, antiseptik (mikropları öldürücü), antiflogistik (iltihapları önleyici) ve sinirleri uyarıcı özelliklere sahiptir.

Kullanılması: Homeopatide; Zehirli Sumak çok zehirli olması nedeni ile sadece Homöopatide Tentür ve Natürel ilaç yapımında kullanılır ve asla çayı içilmez. Homöopatide Zehirli Sumak tentürü başta; Romatizma rahatsızlıklarında, eklem ağrıları; el parmaklarındaki eklemlerin ağrıması ve şişmesi, lumbago (bel ağrısı), sırt ağrısı, felç inmiş gibi donukluk ve uyuşukluk, siyatik, tortirollis (boyun kaslarından herhangi birinin büzül-mesi ile başın bir tarafa eğilmesi) karşı kullanılır. Kabarcıklı deri hastalıkları, kaşıntı, üşütme sonucu hastalıklar, burkulma, eklemlerin çatırdaması, baş ağrısı, öksürük, ağrılar, nevralji (sinirsel ağrılar) ve kas roma-tizmasına karşı etkilidir. Önemli bir özelliği de iç huzursuzluğuna karşı etkili olmasıdır. Huzursuzluğa karşı Boğan kökü ve Arsenik tentürleri de etkili olur fakat ağrılar yer değiştirmiyorsa boğan ve arsenik tentürü; ağrılar yer değiştiriyorsa Zehirli Sumak tentürü gerekir. Bir diğer husus ise ağrılar hareket edince azalıyorsa zehirli sumak tentürü, hareket edince ağrılar artıyorsa çit kökü tentürü gerekir.

Homeopati: Sumak yaprağından 20-30 gr ince doğrandıktan sonra bir şi-şeye konur ve üzerine %70’lik 100ml alkol ilave edilir. Şişe güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir ve iki günde bir çalkalanır ve de 4-6 hafta sonra süzülerek Homeopatide “Rhus” ismi ile anılan Tentür elde edilir. Bu Tentürden alınarak 1 ml Tentür 99 ml %70’lik alkoller karıştırılarak D3 adı ile anılan Tentür elde edilir ve ancak bu damladan alınabilir. Yukarıdaki rahatsızlıklara karşı günde 3-4 defa 10-15 damla 4-6 hafta süreyle alınır.

Yan Tesiri: Zehirli sumak çok zehirli olması medeniyle çok dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. Yapraklarını ellemekle dahi alerjiye sebep olabilir. Zehir sumakla zehirlenmelerde de ağız, yutak ve sindirim sistemi kızarır, kişide bulantı, kusma, kanlı ishal, baş dönmesi, sersemlik, heyecanlanma gibi haller sebep olur. 1948 de tavşanlarına ot toplarken yanlışlıkla zehirli sumak yaprakları toplar, elleri şişer ve tavşanları hep ölür. Tedavi için aktif kömür alır ve İngiliz tuzu(Na2so4) su ile içirilir. Ve de hastanede midesi yıkanır.

 

Kaynak : Sayın M. İbrahim GÖKÇEK beyin “Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp” isimli kitabı

Önceki Yazı:Zencefil Bitkisi

Sonraki Yazı:Zehirli Çiğdem (Çok Zehirlidir)

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.