Bir Yıllık | 0,6-1,5 metre | 6-8 Aylar | Ho,Na | Otu, Tohumu

Yulaf, Hafer, Avena sativa

Familyası: Tahilgillerden, Süssgraeser, Poaceae

Drugları: Yulaf Meyvesi (Tohumu): Avenae fructus
Yulaf otu; Avenae herba
Taze Yulaf otu; Avenae herba recens
Yulaf samanı; Avenae stramentum

Giriş: Yulafın dünyada bilinen 70 türü mevcut olup, bunlardan en yaygın olarak kullanılan türü Kültür bitkisi olarak etkili olan tür avena sativa, Yabani Yulaf; avena fatua, Kılçıksız Yulaf; avena nuda, Kumluk Yulafı; avena strigosa, Türk Yulafı; Avena orientalis, ve Çin Yulafı; Avena chinensisi sayabiliriz. Bu Yulaf türlerinden kültür Yulafının asıl vatanın Anadolu olduğu ve buradan dünyanın diğer ülkelerine yayıldığı bilinmektedir. Türkler tarafından çok eskiden beri bilinen ve kullanılan Yulaf genellikle de At yemi olarak kullanılmıştır. Niscolas Cupeper 1652’de kaşıntılı deri hastalıklarını yulaf lapası sararak iyileştirmiş ve onu diğer araştırmalar takip etmiştir.

Botanik: Tahılgillerden olan Yulaf bir yıllık bir bitki olup, takriben 60-150 cm boyunda ve dikine yükselir. Yulaf diğer tahıllardan farklı olarak ağ şeklindeki kuvvetteki kökleri nedeniyle susuzluğa daha dayanıklı ve yine diğerlerinden farklı olarak çiçekleri salkım şeklindedir. Yaprakları sapı kavrayan boru şeklindeki bölüm ve gövdeden ayrılan uzun ince bir şerit şeklinde ucu sivrice, kenarları bütün, 0,5-2 cm eninde 30-50 cm uzunluğunda ve bozumsu yeşil renktedir. Çiçekleri gövdenin en üstünde salkım şeklinde 15-25 cm uzunluğunda topluca bir aradadır. Meyveyi koruyan iki dış kabuğun uçları sivri ve kılcık şeklindedir. Bu kılçıklar meyveyi kuşlara karşı korur ayrıca tohumu saran kabuğun uzun sivri kılçıkları vardır ve meyveleri 7-13 mm uzunluğundadır.

Yetiştirilmesi: Asıl vatanı Türkiye olan bitki, buradan Avrupa, Asya ve Amerika’nın ılıman ve hafif soğuk iklimli ülkelerine yayılmıştır. Susuzluğa diğer tahıllara oranla daha çok dayanır.

Hasat zamanı: Sapı sarardı mı hasadı yapılır. Homeopati’de tentürü yapılacaksa Yulaf çiçek açarken toplanır ve işlenir. Çayı yapılacaksa yine taze yeşil Yulaf çiçek açarken toplanır ve kurutulur.

Birleşimi: Yulaf meyvesinin (tohumunun) birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Karbonhidratlar %50-60 arasında olup bu da β-Glukanlar, fruktozlar, arabinozlar, arabinoxylanlar ve roughagelerden oluşur.
b) Proteinler %8-24 (ort.%12,5) arasında olup bu da gliadin, avenin, avenalin, 6 önemli aminoasit ile lipoproteinlerden oluşur.
c) Steroller; β-sitosterol, ∆
avenasterol, ∆
-avneasterol, campesterol, stigmasterol ve cholesterol (kolesterol) içerir.
d) Steroid saponinler; Avenacosid A ve B
e) Vitaminlerden; B1,B2,B3,B6,E,K,Provitamin A (β-karotin) ve pantothenasit içerir.
f) Minerallerden; %2 oranında SO2 (Silisiumdioksid), demir, çinko, alüminyum, mangan, kobalt, bor ve iyot içerir.
g) Sabit yağlar %7,4 oranında olup bunun %1,3’ünü sabit yağlar ve %5,7 oranında doymamış yağ asitleri içerir.

Yulaf otunun birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Karbonhdratlar; β-Glukanlar, pentozanlar, sakarozlar, kestozlar, bifurcozlar, pektinler ve selülozlar içerir.
b) Steroid saponinlerden; Avenacosid A ve B
c) Flavonitlerden; Vitexin, izovitexin, vitexin-7-O-metil-2-α-L-rhamnosid, izovitexin-2-O-α-L-rhamnosid, tricin ve Apigenin içerir.
d) Minerallerden; demir, bakır, çinko, potasyum, kalsiyum, magnezyum, mangan, fosfor ve silisium
e) Ayrıca silisikasit, organik asitler, vitaminler ve kerotinler

Köklerinde; Avenacin A ve B

Kepeğinde; %30,3’ünü Roughage içerir ve bunun da %50,3’ünü çözülen Roughageler, %30’unu yarı selülozlar %6,6 sellülozlar, ligininler ve pektinlerden oluşur. (Roughage; bağırsakları çalıştıran fakat sindirilmeyen besin maddesi)

Araştırmalar: Yulaf meyvesinden elde edilen yulaf ezmesi ile ve de yulaf otundan elde edilen tentür ile 400 yıldır araştırmalar ve tedaviler yapılmıştır. Bunlardan bazıları;

1) Nicholas Culpeper 1652 yılında kaşıntılı deri hastalıklarını yulaf lapası ve birkaç damla defne yağı ile yaptığı sargılarla iyileştirmiştir. (E.H.)

2) Carl von Noorden tarafından şeker hastaları yulaf ezmesi ile tedavi edilmiş ve hastaların kanındaki şeker ve asidi düşürdüğü ve ürindeki glikozu azalttığı tespit edilmiştir. (NGH)

3) Prof.Dr.Weiβ yaptığı araştırmalardan yulaf otundan elde edilen tentürün aynı çarkıfelek otunun tentürü gibi etki ettiğini ve başta sinirlilik, iç huzursuzluk, uyuyamama, dermansızlık, stres, erkeklerde istek dışı boşalma ve aşırı çalışma nedeni ile ortaya çıkan yorgunluğa karşı kullanılır. (LT.357)

4) Hindistan’da afyon ve haşhaş kullananların bu alışkanlıklarını bıraktıklarında görülen sinirsel krize (bunalıma) karşı yulaf tohumlarını haşlamış ve suyunu içirmişler ve hastaların iyileştiği görülmüştür. Bunu gören ANAND sigarayı bıraktıktan sonra rahatsızlanan sigara tiryakileri içinde kullanılabileceği kanaatine varmıştır. Tiryakilere yulaf ot ekstresinden elde edilen damla vermiş ve hastaların sıkıntılı dönemi daha kolay atlattıklarını tespit etmiştir. (LT.357)

5) Kirby ve ekibi 1982 yılında yaptıkları araştırmalar sonunda yulaf ezmesinin kandaki kolesterolü %13-14 oranında düşürdüğünü tespit etmişlerdir. Burada faydalı kolesterol olarak bilinen HDL-kolesterolü değil zararlı kolesterol olarak bilinen LDL-kolesterolü (Low densidy Lipoprotein) düşmüştür. Gold, Davidson ve ekiplerinin 1988’de yaptıkları araştırmalarda aynı sonuçlara ulaşmışlardır. (PP.198) Fischer ve ekibi 1991’de yulaf kepeği ile 14 hafta süren tedavi denemesinde ortalama kolesterolün %21 düştüğünü gözlemlemişlerdir. (PT.)

6) Moskova üniversitesinde araştırmalarda yulaf çorbası, yulaf pilavı, yulaf ezmesi veya yulaf kepeği yenmesi halinde birleşimindeki ağır elementlerde (bunlar çok zehirlidir) kurşun, krom ve kodmuyumu vücuttan attığı yani vücudu zehirlerden arındırdığı tespit edilmiştir. (Bunte Mayıs/haziran 2001)

7) Freiburg üniversitesi tıp fakültesi spor bölümünde Prof.Dr.Aloys toplam 1360 kişi üzerinde yulaf kepeği işe 28 gün süren bir tedavi denemesinde hastanın kanındaki lipit ve kolesterolü önemli oranda düşürdüğü görülmüştür. (NH.3.96.137)

8) Yulaf kahvaltısı; 3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 3-4 yemek kaşığı, yoğurt, 3-4 yemek kaşığı meyve kompostosu ve bir yemek kaşığı bal karışımından oluşur. 

Tesir şekli: Meyveleri; kandaki kolesterolü düşürücü, depresyonu önleyici, sinirleri güçlendirici, besleyici, yaraları iyileştirici ve tahrişi önleyicidir. Yulaf otu; depresyonu önleyici, teskin edici ve terleticidir.

Kullanılması: Üniversite kliniklerinde yapılan tedavi denemeleri ve araştırmalara göre: Yulaf kandaki lipit, kolesterol, trigliserid ve glikozu düşürür. Sinirleri kuvvetlendirir ve yatıştırır. Tentürü ise sigara ve alkol bağımlılığını önler.

1) Araştırmalara göre;
a) Yulaf ezmesi veya yulaf kepeğinin yenmesi halinde kandaki kolesterolü, şekeri düşürür, ürindeki glikozu azaltır ve yorgunluk, isteksizlik ve dermansızlığa karşı kullanılır. Ayrıca Moskova üniver-sitesi tarafından yapılan araştırmalara göre vücuttaki zehirli elementleri temizlediği bu nedenle yan tesirinin de olamaması nedeniyle kimyasal ilaçlara tercih edilmektedir.

b) Yulaf otu tentürü veya ekstresinin uyuşturucu maddeleri (afyon, esrar, alkol ve sigara) bırakanlarda görülen sinirsel krizi önlediği tespit edilmiştir.

2) Komisyon E tarafından yapılan 15.10.1987 tarih ve 193 nolu monografi bildirisinde yulaf otunun akut ve kronik korku, gerginlik, telaş, sinirsel yorgunluk, sinirsel gerginlik, deri hastalıkları, mense zafiyeti, dermansızlık, halsizlik gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.

3) Homeopati’de dermansızlık, nevrastani (sinirsel yorgunluk, organik kaynaklı olmayan birtakım subjektif şikâyetler; uykusuzluk, terleme, sıkıntı gibi), sinirsel zafiyet, sinirsel kap çarpıntısı ve uyuyamamaya karşı kullanılır.

4) Halk arasında; halsizlik, sinirlilik, cinsel yetersizlik, titreme, baş dönmesi, romatizma, gut, ishal, mide üşütmesi ve mide-bağırsak zafiyetine karşı kullanılır. Yulaf çocukların okulda başarılı olmasını sağlar. Beyinlerini çalıştırır. İnsanlara cesaret verir, hafızayı güçlendirir, sporculara dinamizm verir ve güçlerini artırır ve de şeker hastaları için iyi bir besindir. Çünkü pankreası yormaz aksine onu kuvvetlendirir. Yulaf kahvaltısı yendiğinde yorgunluk, halsizlik, dermansızlık ve uyuşukluğu ortadan kaldırır.

Müsli: Yulafın ezildikten sonra kurutulması ve kurutulmuş meyvelerle, kuru üzüm, çicolata, fındık, fıstık, ceviz karıştırılarak yenmesi için hazırlanır ve buna müsli denir. Müslinin hazırlanması kişinin zevkine göre değişir, meyve, bal veya reçel katılması da kişinin zevkine bağlıdır, fakat burada önemli olan yulaf ezmesidir. 3-4 çorba kaşığı müsli, 5-6 çorba kaşığı yoğurtla ve 1-2 çorba kaşığı bal veya reçelle karıştırıldıktan sonra karıştırılarak yenir. Bu karışıma soyulduktan sonra ince doğranmış elma, armut, portakal, mandalina, muz veya çekirdekli, çekirdeksiz üzüm ve de çekirdeği çıkarılmış vişne, kiraz, kaysı ve erik ilave edilebilir. Toplum olarak sıcak yemek yemeğe alışkın olduğumuzdan soğuk yoğurtlu müsli yedikten sonra şifalı bitki çayı (nane, papatya, kuşburnu, limon kabuğu, oğulotu vb…) içilmesi tavsiye edilir. Müsliden günde en az bir defa olmak şartı ile 4-6 hafta alınması halinde sindirim rahatsızlıkları, kolesterol, lipit ve trigliseride karşı iyi gelir ve kandaki şekeri düşürür.

Yulaf kahvaltısı: 3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 3-4 yemek kaşığı yoğurt 1 yemek kaşığı bal ve 2-3 yemek kaşığı meyve komposto (meyve kompostosu yerine reçelde katılabilir) katılarak yenir.

Çayı: Yulaf otundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk demlenmeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir.

Lapası: Haricen derinin üzerine sarmak için yulaf ezmesi kaynar su ile haşlandıktan sonra yanın üstüne konur ve sarılır.

Banyosu: Yulaf otu veya tohumundan 100 gr haşlandıktan sonra 5-10 dk beklenir ve sonra süzülerek küvetteki sıcak suya katılır ve bu su ile banyo yapılır. Banyodan sonra 30-45 dk uyunur.

Homeopati’de: Taze yulaf otundan 20-30 gr ince kıyıldıktan sonra bir şişeye doldurulur ve üzerine %70’lik 80ml alkol (etanol) ilave edilerek güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir. Homeopati’de bu tentür <<Avena sativa>> ismi ile anılır. Bu tentürden günde 3-5 defa 10-15 damla 4-6 hafta süreyle alınır.

Yan tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur. Fakat aşırı dozajda yemeğini yemek veya damlasını almak geçici baş ağrısı yapabilir. Günde 100gr yulaf pilavı veya kepeği yenmesi normaldir. Bunun yan tesiri olmaz.

Açıklama: Yulaf yağlarının % 80’i doymamış yağ asitlerinden oluşur ve buda damar sertliğini önler, kolesterolü düşürür. Karbonhidratların birleşimindeki önemli bir maddede Fruktozlar olup, insulinsiz hücrelere geçer ve enerjiye dönüşür. Bu nedenle Yulaf pankreası kuvvetlendirir. Birleşimindeki B-Kopleks-Vitaminler ve pantothenasit sinirleri güçlendirici ve beyni çalıştırırcıdır. Eskiden lüzumsuz madde olarak görülen liflerin (Rouhage) günümüzde bağırsakları çalıştıran, hareketlendiren, zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlayan, kabızlığı, şekeri ve şişmanlığı önleyen bir madde olduğu anlaşılmıştır. Liflerin birleşiminde yarı selülozlar, selülozlar, pektinler ve liganın içerdiği bilinmektedir. Dünyada 40 milyon ton yulaf üretilmekte ve de en çok ABD’liler ve Almanlar tarafından tüketilmektir. Yulaftaki protein ve aminoasitler hayvansal ürünlerden (et, peynir ve yumurta) daha üstündür. Yulaf ise dinçlik verir ve hareketlilik kazandırır, oysa hayvansal besinler insanı uyuşturur. Eskiden Türklerde bol çemen (boyotu) ve sarımsak yerlerdi ve aynı etkiye sahip bu bitkilerden çemen Türkler tarafından hemen hemen hiç kullanılmamaktadır. 

Kaynak : Sayın M. İbrahim GÖKÇEK beyin “Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp” isimli kitabı

Etiketler

Önceki Yazı:Yüksük Bitkisi (Zehirlidir)

Sonraki Yazı:Yoğurt Bitkisi

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.