Çok Yıllık | 0,2-0,7 metre | 5-10 Aylar | Ça,Na | Otu

Yoğurt otu, Gelbe labkraut, Galium verum
Sarı yoğurt otu
Hakiki yoğurt otu

Familyası: Kökboyagillerin, Rötegewâchse, Rubiaceae

Drugları: Yoğurt otu; Gali veli herba
Yoğurt otunun kökleri hariç tamamı çay ve merhem yapımında kullanılır.

Giriş: Yoğurt otu kökboyagillerin bir alt grubu olan yoğurtotugillerden (galiumgiller) olup bu gruba takriben 300 alt türü mevcuttur. Bunlardan en çok bilinen ve kullanılan türler; sarı yoğurt otu; galium verum, tır-manıcı yoğurt otu; galium aparine ve yapışkan yoğurt otu; galium odaratum’u sayabiliriz. Galium kelimesi gala kelimesinden türemiş olup süt anlamına ve verum hakiki ve de aparine tırmanıcı (tutucu) anlamlarına gelir. Yoğurt otu eskiden peynir yapımında kullanıldığından peynir otu veya yoğurt otu diye anılır. İlk defa Dr.Bailey 1865’de kanserli has-talar üzerinde tedavi denemeleri yapmış ve başarılı sonuçlar elde etmiştir. Onu diğer doktorlar ve hekimler takip etmiştir.

Botanik: Yoğurt otu 30-100 cm boyunda çok yıllık dikine yükselen bir bitki olup bu bitkinin üst kısımları az çatallaşır. Yaprakları gövde üzerindeki boğumlara çelenk şeklinde dizilmiş olup her boğumda 8-12 yaprak bulunur ve her yaprak 15-25 mm uzunluğunda 0,5-2 mm eninde iğne gibi sivri koyu yeşil renklidir. Çiçekleri salkım şeklinde topluca bir arada olup taç yaprakları altın sarısı renkli beş oval parçadan meydana gelir.

Yetiştirilmesi: Meralar, çimenlikler, nemli topraklar ve sulak yerlerde Güneybatı Asya ve Avrupa’nın yetişen bitkiyi bahçelerde tohumları ile yetiştirmek mümkündür.

Hasat zamanı: Yoğurt otu mayıstan kasıma kadar toplanarak kurutulur. Çay veya merhem yapımında kullanılır. Kurutulmadan taze olarak kullanılmasının daha etkili olduğu söylenmektedir. Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) İridoitglikozitler; Asperulosid, Monotropein, Scandosid, Avcubin, Giniposidasit ve Aperulosidasit içerir.
b) Flavonitler %2 oranında olup en önemlileri; Quercetin-3-glikozit, Quercetin-7-glikosid, Quercetin-3,7-diglikosid, Cynarosid, rubiadinglikozit, Luteolin-7-glikozit, rutosid ve palustrosid
c) Ayrıca tanin, az miktarda eterik yağ, mineraller, vitaminler, sitrik asit, silisik asit ve chlorogenasit

Araştırmalar: Yoğurt otu ile günümüzde modern anlamda klinik araştırması yapılmamış olup bu konudaki araştırmalar homeopati uzamanları tarafından kansere karşı etkili sonuçlar elde edilmiştir.

1) Dr.Bailley İngiltere’de 1865’de kanserli hastalarını tırmanıcı yoğurt otu tentürü ile tedavi etmiştir. Dil kanseri olan 60 yaşındaki bir bayanı yoğurt otu tentürü ile gargara yaptırarak iyileştirmiştir.

2) Boencke kanserli yaralar ve dildeki kanserli düğümleri, mesane ur-larını (kistleri) ve böbrek taş ve de kumlarını iyileştirmekte kullanılmıştır.

3) Susanne Köhler kanserli hastalardan ağız içi, dil, yutak ve gırtlak kanseri olanları yoğurt otu çayı ile gargara yaptırarak ve 300 gr sefa çiçeği, 100 gr ısırgan otu ve 100 gr civanperçemi otundan oluşan çay harmanı ile tedavi etmiştir.
4) Papaz Künzle böbrek rahatsızlıkları olan hastalarını yoğurt otu, altın başak otu ve sarı ballıbaba çiçeğinden oluşan çay harmanı ile tedavi etmiştir.

Tesir şekli: Metabolizmayı düzenleyici, dokuları sağlamlaştırıcı, kanı temizleyici, idrar söktürücü, teskin edici ve hafif kabız yapıcı etkilere sahiptir.

Kullanılması:

a) Homeopati’de başta dil, yutak, gırtlak, boğaz, ağız ve deri kanserine karşı ve de ayrıca böbreklerdeki taş ve kumlara karşı kullanılmıştır.

b) Halk arasında başta kanserli hastalıklardan dil, ağız içi, yutak, gırtlak, boğaz, akciğer idrar yolları kanserine karşı kullanılmıştır. Ayrıca ödem (vücudun su toplaması), idrar yolları ve karaciğer rahatsızlıkları, sinirsel rahatsızlıklar, aşırı heyecanlanma, depresyona karşı kullanılmıştır.

Çayı: İki kahve kaşığı yoğurt otu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir ve 5-10 dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. Yoğurt otu ile her 20 dk da bir gargara yapılır.

Yoğurt otu merhemi: 250 gr vazelin ve 250 gr parafin hafif ısıtıldıktan sonra 100 gr ince kıyılmış yoğurt otu ve 100 gr sefa çiçeği ilave edildikten sonra 24 saat buzdolabında bekletildikten sonra hafif ateşte ısıtılarak süzülür. Yoğurt ot kremi elde edilir.

Homeopati’de: Homeopati’de genellikle tırmanıcı yoğurt otu kullanılır ve bu ottan 20 gr ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine %70’lik 80ml alkol ilave edilir. Bu şişe güneş ışınlarından uzaklarda muhafaza edilir ve 4-6 hafta sonra süzülerek homeopati’de <<Galium aperine>> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5 defa 10-15 damla 4-6 hafta süreyle alınır. Yukarıdaki çay harmanlarından aynı şekilde tentür elde edilir ve kullanılır.

Yoğurt otu sirkesi: Yoğurt otundan 100 gr bir şişeye konur ve üzerine %70’ ik 80 ml alkol ilave edilir. Bu şişe güneş ışınlarından uzaklarda muhafaza edilir ve 4-6 hafta sonra süzülerek homeopati’de <<Galium aperine>> is-mi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5 defa 10-15 damla 4-6 hafta süreyle alınır. Yukarıdaki çay harmanlarından aynı şekilde tentür elde edilir ve kullanılır.

Yoğurt otu sirkesi: Yoğurt otundan 100 gr bir şişeye konur ve üzerine 250 ml sirke ilave edilerek 4-6 hafta bekletildikten sonra süzülerek yoğurt otu sirkesi elde edilir. Bu sirkeden sabah-öğle-akşam kahvaltı ve yemeklerden önce bir yemek kaşığı sirke yarım bardak suyla içilir.

Yan tesirleri: Yoğurt otunun bilinen bir yan etkisi yoktur.

Kaynak : Sayın M. İbrahim GÖKÇEK beyin “Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp” isimli kitabı

Önceki Yazı:Yulaf Bitkisinin Faydaları

Sonraki Yazı:Yılan Kökü Çalısı

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.