reklam

Yer Elması

2 sene önce osm@n tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

Çok Yıllık | 1,2-3,5 metre | 8-10 Aylar | Se,Ho,Na | Yumrusu

Yer Elması, Topinambur, Helianthus tuberosus
Yıldız kökü

Familyası: Bileşikgillerden, Korbkütller, Asteraceae

Drugları: Yerelması Yumrusu; Helianthi tuberosus rhizom.
Yerelması Yumruları sebze olarak yenir veya Yemeği yapılır,Tentür ve Natürel İlaç yapımında kullanılır.

Giriş: Bileşikgillerin alt grubu olan Heliantigillerden olan Yer elmasının bilinen iki alt türü vardır ve bunlar Açık renkli Yer elması ve kırmızı renkli yer elması olarak farklılık gösterirler. Heliantgillere Ayçiçeği ve Andız gibi bitkilerde dâhildir. Yer elmasının vatanı Kuzey Amerikanın batısı olup es-kiden Kızılderililerin temel besin maddelerinden birini oluştururdu. 1617??de İngilizler İngiltere??ye getirmiş ve kısa zamanda bütün ılıman iklime yayılmıştır. Patatesin moda olması ile birlikte yer elması unutulmuştur ve günümüzde çok az ekilmektedir. Yer elmasının şeker hastaları ve şişmanlar için çok iyi bir besin maddesi olduğunun yapılan araştırmalardan anlaşılması ile yeniden değer kazanmıştır.

Botanik: Yerelması 1,2 ?? 3,5 metre boyunda dikine yükselen bir gövde ve üst kısmı az çatallaşır. Kökleri yumru veya iğ şeklinde ve yahut ta bazen bitişik gibi ve iplik gibi çevreye uzanan yan köklerden oluşur. Yaprakları karşılıklı veya üçlü şekilde her yaprak oval veya mala şeklinde 10??20 cm uzunluğunda 5??10 cm eninde uca doğru sivrice, üstü koyu yeşil, altı açık yeşil renkli, Çiçeklerinin Taç yaprakları altın sarısı renkte 15??20 adet dil şeklinde 3-5 cm uzunluğunda 1 cm eninde göbekte borucuklardan mey-dana gelen döllenme tozlukları bulunur.

Yetiştirilmesi: Yumruları ilkbaharda ekilir ve kısa zamanda bulunduğu yerden çevresine yayılır.

Hasat Zamanı: Yumruları Ekimden Nisana kadar sökülerek çıkarılabilir. Yer elması uzun süre dayanmayıp hemen bozulur, bu nedenle ihtiyaç duydukça sökülmesi uygundur.

Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri şöyle sıralayabiliriz.
a) %15 ?? 22 oranında Karbonhidrat içerir ve bu hemen hemen İnulin??den oluşur. İnulinin suda çözülmesi (hidroliz) ile % 97 Frukloz ve % 3 oranında Glikoz içerir.
b) Diterpenasitlerden; a) Kavran asit türleri b) Labdan asit türleri içerir.
c) B1,B2, C, D, H ?? Vitaminleri ve β- Karotin
d) Minerallerden, Potasyum ve Fosfat
e) Ayrıca Protein, Yağ ve az miktarda Eterik yağ içerir.

Araştırmalar: Yerelması ile yapılan eski araştırma deney ve gözlemlerde bitkinin Şeker hastalığına karşı etkili olduğu ileri sürülmüştür. Yeni modern klinik araştırmalardan Yerelması yumrusunun ekstresinden elde edilen damla ile yapılmış ve şişmanlığa karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmalardan birkaç örneği şöyle verebiliriz. 

1) Hollandanın Wuningen şehrinde 1991 yılında Uluslar arası Yerelması Kongresi yapılmış ve bu Kongrede yaptığı araştırmasını açıklayan Dr. Istvan Angeli şu tespitlerde bulunmuştur. Yemeklerden önce Yerelması damlası veya hapı 8??12 hafta süreyle alındığında kandaki Kolesterol, Lipid, Şeker, Trigliserid ve Ürikasit oran düşmüş ve kilo vermişlerdir.(NH. 3??95.144)

2) On iki doktor kendi muayenehanelerinde ortaklaşa 166 Şişman üze-rinde 12 Hafta süren tedavi denemesi yapmışlardır. Bu süre sonunda hastaların ortalama 7,1 kg kilo verdikleri ve böylece Bitkisel tedavi grubunun, denek grubuna (Plazebo) göre etkili olduğu tespit edilmiştir. Prof.Dr. W.Werk ve Dr. Frit Galland??ın gözetiminde yapılan araştırma bu alanda yapılan en iyi çalışmadır. (HV.6.00.36, Nhp 1.94.66 ve Nhp 6.00.984)

3) Prof. Dr. G. Bärwald Macaristanın Kapovar Şehir hastanesinde Hastalarını Yerelması ekstresinden elde ettiği Şurupla tedavi etmiştir. Hastalarda görülen Şişmanlık Hiperproteinemi (kandaki protein artması), Hipertrigliseridemi, (kandaki trigliseridin yükselmesi), Arcterioskleroz (damar sertliği ve daralması) ve Diyabet (Trigliseridin yükselmesi nedeni le şekerin yükselmesi) gibi rahatsızlıklara karşı etkili olduğunu gözlemlemiştir. (Nhp. 7.00.1111).

Tesir Şekli: Zayıflatıcı, safra söktürücü, idrar artırıcı, cildi güzelleştirici, peklik yapıcı, kandaki şeker, trigliserid, şekeri düşürücü, özelliklere sahiptir.

Kullanılması:
a) Araşmalara göre kandaki kolesterol, Lipid, Trigliserid, Ürikasit ve Şekeri düşürmek için ve de şişmanlığa karşı kullanılır.
b) Halk arasında; Şişmanlık, kabızlık, Şeker hastalığı, Damar sertliği, kandaki yüksek orandaki Lipid, Trigliserid, şeker, kolesterol ve Lirikaside karşı kullanılır.

Se; Yerelmasının çeşitli yemekleri yapılır veya sebze gibi sade olarak tüketilir.

Açıklama: Yerelması patates gibi Karbonhidrat (nişasta) içerir fakat bu nişastanın yapısı oldukça farklıdır ve hemen hemen Inulinden oluşur. Inulin %97 sini ise Fruktoz içerir. Fruktozların hücrelere geçip burada enerjiye dönüşmesi için İnsulin gerekmez, Yani Pankreas dinlenir yorulmaz. Inulin??in bir farklı özelliği ise İnsulin gibi etki etmesidi, yani İnsuline gerek kalmadan kandaki fazla şekeri düşürür. Bir diğer özelliği ise kanda İnsulinin yükselmesi kişinin aşırı yemek yemesi gerekir. İşte böyle bir durumda yerelması birleşimindeki İnulin Glukoz gibi etki göstermek kandaki şeker oranını yükseltir ve böylece aşırı yemek yemeyi frenler ve uzun vade de şişmanların kanındaki Lipid, Trigliserid Kolesterol, Şeker ve Ürik oranı düşer ve kişi zayıflar. Pankreasın yeterince İnsulin ürete-memesi nedeni ile kandaki şeker yükselir. Kanda şeker fazla olmasına rağmen İnsulin yetersizliği nedeni ile Hücrelere Şeker ( Glukoz) geçemez ve kişide aşırı açlık duygusu uyanır ve çok yemek zorunda kalır, böylece kişi sürekli şişmanlar. Yer elmasının birleşimindeki İnsulin şeker hastaları ve Şişmanlar için en ideal bir çözümdür.
Daha önce de Alıcın Yüksek Tansiyonu düşürdüğünü ve Alçak tansiyonu yükselttiğini ve Eğri kökünün de mide asidini ayarladığını görmüştük. İşte yerelması da kandaki şekeri ayarlar.
Almanya??da 1994 verilerine göre 4 milyon Şeker hastasının olduğu ve bunların sadece 200.000 inin Tip I grubundan olduğu yani gerçekten iğne vurmaları gerektiği, diğer 3.800 000 kişinin ise Tip II Şeker hastalarını Pankreasları İnsulin ürettiği, fakat bir vi orandan sonra üretmediği bildirilmektedir. İşte Tip II Şeker hastalarını yerelması ile tedavi etmek mümkündür.

Kaynak : Sayın M. İbrahim GÖKÇEK beyin “Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp” isimli kitabı

Çok Yıllık | 1-2 m | 8-10 Aylar | Ca, Ho, Na | Soğanı | Çok Zehirli Adasoğanı, Meerzwiebel, Urgina martima BAKERAksoğan Syn: Scilla martimaBeyaz soğan Drimia martimaÖküz soğanı Squilla martimaZehirli soğanAkdeniz AdasoğanıDeniz soğanıTıbbi Adasoğanı Familyası: Sü...
Çok Yıllık | 0,2-0,4 m | 3-4,10-11 Aylar | Ho, Na | Kökü | Çok Zehirli Adamotu, Alraune, Mandragora officinarum Adem otu Syn: Mandragora vernalis BERTOLON İnsan otu Köpek otu Familyası: Patlıcangillerden Nachtschattengewâchse Solanaceae Drugları: Adamotu...
Çok Yıllık | 0,15-0,4 m | 5-6 Aylar | Ca, Na, Ho | Yaprakları |  Acı yonca, Bitterklee, Menyanthes trifolia L. Su yoncası Bataklık yoncası Ateş yoncası Familyası: Acıyoncagillerden Bitterkleegewâchse Menyanthaceae Drugları: Acı yonca yaprakları; Menyanth...