Sarmaşık | 1-4 metre| 5-8 Aylar | Ça,Ar | Çiçekleri

Yasemin, Jasmin, Jasminum officinalis
Adi Yasemin
Tıbbi Yasemin

Familyası: Zakkumgillerden, Oleandergewaechse, Oleaceae

Drugları: Yasemin Çiçeği: Jasemini flos
Yasemin çiçekleri su buharı destilasyonu (damıtma) ile veya ekstraksiyonuyla birleşimindeki eterik yağ elde edilir.

Giriş: Yasemin zakkumgillerin bir alt grubu olan jasminoidlerden olup bu grupta bilinen 10 tür mevcuttur, fakat en çok tıbbi Yasemin: J. officinalis kullanılır. Yasemin Avrupa’ya Faslılar tarafından 16. yüzyılda getirilmiş ve bitki 17. yüzyılda bütün Akdeniz havzasını kaplamıştır. Vatanı muhtemelen Hindistan olduğu tahmin edilen bitki günümüzde subtropik ülkelerde yabani olarak yetişir.

Botanik: Yasemin 1-4 metre boyunda bir sarmaşık olup bulunduğu yerdeki duvar veya ağaçların üzerine yayılır. Ana gövde odunsu küçük bir ağacı andırır ve dalları çevresine yayılır. Kanat yaprakları 5-11 parçadan meydana gelir ve her parça yaprak mızrak şeklinde, kenarları kalkık, çevresi bütün, koyu yeşil renklidir. Çiçekleri bitkinin uçtaki dallarında olur ve topluca bir arada demet şeklindedir. Çiçekleri beş parçalı beyaz renkli ve geri kısmı boru şeklindedir. Taç yaprakları çan şeklinde saran yeşil renkli kupa yaprağı vardır.

Yetiştirilmesi: Vatanı Hindistan olduğu tahmin edilen bitki günümüzde başta Akdeniz ülkeleri olmak üzere subtropik ülkelerde yabani olarak yetişmektedir. Türkiye’nin iç, doğu ve güneydoğu bölgelerinde kışın dışarıda donma tehlikesine karşı bitki sera veya eve alınmalıdır.

Hasat zamanı: Mayıs’tan Eylül’e kadar sabah erkenden toplanan çi-çeklerinin hemen içlenmesi gerekir, aksi halde birleşimindeki eterik yağı kayıp eder. Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve de-polama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

Birleşimi: Yasemin çiçeğinin birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
Eterik yağ türevleri %0,18-0,3 arasında olup bunun %50-70 Benzilasetat içerir ve ayrıca d-Linalool, Linalilasetat, benzilalkol %3 Jasmon, %2,5 Indol, Farnesol, geraniol ve parakresol içerir. takriben 1000kg yasemin çiçeğinden 1kg eterik yağ (esans=uçucu yağ) elde edilir.

Tesir şekli: Yasemin yağı (eterik yağı); teskin edici, cinsel gücü artırıcı, kramp çözücü, ahenk ve harmoni artırıcı, göğsü yumuşatıcıdır.

Kullanılması: 
a) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Yasemin yerine daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır.
b) Aromaterapisinde yasemin eter yağı başta korku, depresyon, stres, frijidite (kadınlarda cinsel soğukluk), iktidarsızlık (erkeklerde cinsel güç yetersizliği), adet zorluğu, öksürük ve ses kısıklığına karşı kullanılır. Yasemin yağından günde 3-5 defa 1-2 damla bir parça ekmek, bir tatlı kaşığı bal veya bir tatlı kaşığı kaymakla alınır. Odanın kokusunu güzelleştirmek için Aroma lambası, Koni veya Bir bardak suya 10-15 damla yasemin eter yağı ilave edilir.

Yan tesirleri: Yaseminin bilinen bir yan tesiri yoktur, şayet tarife uyulmayıp fazla alınırsa Yasemin eter yağı güzel kokacağına pis kokar. Bu nedenle fazla alınmamalıdır.

Kaynak : Sayın M. İbrahim GÖKÇEK beyin “Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp” isimli kitabı

 

 

Önceki Yazı:Yavşan Bitkisi

Sonraki Yazı:Yapışkan Bitkisi Nedir

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.