Çok Yıllık | 0,3-0,8 m | metre 6-9 Aylar | Ça,Na | Otu

Yapışkanotu, Aufrechte Glaskraut, Parietaria officinalis
Şifalı Yapışkanotu Syn: P.erecta MERT.KOCH.
Dikey Yapışkanotu
Duvar Fesleğeni
Bere otu

Familyası: Isırganotugillerden, Brennesselgewaechse, Urticaceae

Drugları: Yapışkanotu: Parietariae herba
Yapışkanotunun tamamı (kökleri hariç) çay ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

Giriş: Yapışkanotunun oldukça çok türü vardır ve bunlardan en çok Şifalı Yapışkanotu: P. officinalis bilinir ve kullanılır. Bunun haricinde Türk Yapışkanotu: P. judaica, Küçük Yapışkanotu: P. parviflora, Büyük Yapışkanotu: P. diffusa ve Dallı Yapışkanotu: P. ramiflora’yı sayabiliriz. Vatanı Akdeniz ülkeleri olan bitki günümüzde Asya ve Avrupa’nın ılıman bölgeleri ve kuzey Amerika’da yabani olarak yetişmektedir.

Botanik: Yapışkan otu 30-80 cm boyunda çok yıllık dikine yükselir ve bulunduğu yerde yayılarak kümeler oluşturur. Yaprakları yumurta-mızrak şeklinde yani önce yumurta şeklinde yarıdan sonra uca doğru sivrilerek mızrak şeklini alır. Yaprakların kenarları bütün koyu yeşil renkli 4-8 cm uzunluğunda 2-4 cm enindedir. Çiçekleri yaprak sapları dibinde kümelenmiş şekilde oldukça küçük çok sayıda çiçekten meydana gelir ve genellikle beyazımsı yeşil renklidir.

Yetiştirilmesi: Genellikle duvar dipleri, duvar aralıklarında, viranelerde, kendiliğinden yabani olarak yetişir. Tohumları ile tarla ve bahçelerde yetiştirmek mümkündür.

Hasat zamanı: Mayıs’tan Ekim’e kadar yerden 5-10 cm yukarıdan keserek demet yapılır, havalı, güneşli ve kuru yerlerde kurutulur. Maalesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukça azaltır.

Birleşimi: Yapışkan otunun birleşimindeki maddeler hakkında fazla bilgiye sahip değiliz. Bitkinin acı maddeler, tanin, favonitler ve potasyumnitrat içerdiğini bilmekteyiz.

Araştırmalar: Yapışkan otu ile henüz araştırma yapılmamıştır. Antalya’da çektiğim bitki fotoğraflarını gören fotoğrafçı yıllar önce mesanesinde bir ur olduğunu ve doktorların ameliyat olması gerektiğini söylediklerini söyledi. Bir tanıdığının yapışkan otu çayı içmesi tavsiyesi üzerine yapışkan ot çayından 3 hafta içtiğini ve mesane urunun tamamen kaybolduğunu ve ameliyata gerek kalmadığını söyledi.

Tesir şekli: İdrar söktürücü, ağrıları dindirici (mesane ve böbreklerdeki) ve teskin edici özelliklere sahiptir.

Kullanılması:
a) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılma-mıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Yapışkan otu yerine daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır

b) Halk arasında böbrek ve mesane taş, kum, iltihap ve yaralarına karşı kullanılır. Ayrıca karaciğer-, safra rahatsızlıkları, öksürük ve bronşite karşı kullanılmaktadır. Haricen yaraların ve urların üzerine lapası sarıldığından iyileştirdiği söylenmektedir.

Çay: Kurutulmuş ve ince kıyılmış yapışkan otundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk demlemeye bıraktıktan sonra süzerek içilir.

Yan tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur.

B) Türk Yapışkan otu, P. judaica

Türk yapışkan otu genellikle Türkiye’nin Karadeniz, Marmara ve Ege bölgesinde yetişir ve yaprakları oldukça küçüktür.

C) Büyük Yapışkanotu, P. diffusa

Büyük yapışkan otunun yaprakları daha büyükçe, nemli ve sıcak bölgelerde yetişir.

D) Dallı Yapışkanotu, P. ramiflora

Dallı yapışkan otu çok çatallaştığı için dallı yapışkan otu diye anılır, Türkiye ve Türkistan’da yetişir.

Kaynak : Sayın M. İbrahim GÖKÇEK beyin “Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp” isimli kitabı

Önceki Yazı:Yasemin Bitkisi Faydaları

Sonraki Yazı:Yams Kökü Faydaları

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.