yağlı biber turşusu
kırmızı yağlı biber turşusu

 

 

Rumeli lezzetleri arasında turşular; turşular arasında ise yağlı turşular kimlikli bir yer tutar. Trakya mutfağında yeşil sivri biberle, cin biberi ile yapılanı kadar kırmızı yağlık biber ile yapılanı da en sevilen, sofrada yer bulan turşular arasındadır.
Etli yağlık biber diye pazarlarda bulabileceğiniz olgun biberlerden yapılır. Bu biber cinsi göçmenlerce “kalinka” adıyla da bilindiği için turşuyu dile getirirken “kalinka turşusu”, “Yağlı kalinka turşusu” gibi isimlendirmelere sıkça raslarız,

İlk defa 4 sene öncesinde Tekirdağ Hayrabolu’da tatmıştım bu turşuyu çok güzeldi.Daha sonra kendimde yaptım,arkadaşım tadına baktığında hayatımda yediğim en güzel turşu demişti. Gerçekten de bence mükemmel bir turşu eğer biber seviyorsanız mutlaka deneyin.

Yağlı Biber Turşusu :

Malzemeler
1 kg kırmızı biber
1 su bardağı su
1 çay bardağı sıvıyağ
1 çay bardağı sirke
1 tatlı kaşığı tuz
5-6 diş sarımsak
1/2 demet maydanoz

Yapılışı:

Biberler yıkanarak çekirdekleri çıkarılıp, iri iri doğranır.
Bir tencerenin içerisine su, yağ ve sirke konarak kaynatılır.
İrice doğranmış biberler tencereye eklenir. Sarımsaklar ve tuzu da ilave edildikten sonra biberlerin rengi fazla değişmeden ve diriliğini kaybetmeden 4-5 dk içinde ocaktan indirilir.
Sıcak sıcak kavanozun içerisine konup ağzı kapatılır. İstenildiği zaman açılarak servis yapılır.Bu kolay turşu yeşil biberler ile yapılabilir.

 

ETİKETLER

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Yulaf Bitkisi

Sonraki Yazı:Zufa Bitkisi

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.