Funda | 0,5-1,5 metre | 5-7Aylar | Ho,Na | Otu | Hafif Zehirli

Yabani Biberiye, Sumpfporst, Ledum palustre L.
Zehirli biberiye Wilde Rosmarin
Bataklık biberiyesi Mottenraut
Güve fundası
Tahtakurusu
Kene fundası
Güve makisi
Haşere fundası

Familyası: Fundagillerden, Heidekrautgewâchse, Ericaceae’den

Drugları: Yabani biberiye; Ledi palustris herba
Biberiye fundasının yaprak, çiçek ve taze sürgünleri çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Zehirli olması nedeni ile çayının çok hafif yapılması gerekir.

Botanik: Boyu 1,5 metreyi bulur, oldukça sık çatallaşır, köklerinden çevresine yayılarak bulunduğu yerde kümeler oluşturur. Yapraklarının biberiye yaprağına benzemesi nedeniyle yabani biberiye, zehirli olması nedeni ile zehirli biberiye, genellikle bataklıkta yetiştiğinden bataklık biberiyesi diye anılır. Ayrıca haşerelere ve haşere sokmalarına karşı kullanıldığından haşere fundası, tahtakurusu fundası veya güve fundası diye de anılır. Yaprakları mızrak şeklinde, hafif geri doğru kıvrık, üst yüzeyi yeşil, alt yüzeyi paslı gibi esmer renklidir. Çiçekleri şemsiye gibi topluca bir arada bulunur ve taç yaprakları beş adet beyaz oval ve hafif yukarı kıvrıktır. Çiçeklerin göbeği yeşilimsi ve etrafında 8-10 adet döllenme tozluğu mevcuttur.

Yetiştirilmesi: Yabani biberiye genellikle Orta ve Kuzey Avrupa, Sibirya, Japonya, Kuzey Amerika ve Türkiye’nin kuzey bölgesindeki sulak bölgelerin bataklıklarında yetişir. Şayet özel olarak su kenarlarına dikilir ise gayet rahat yetişir.

Hasat zamanı: Yabani biberiye genellikle çiçek açtığı aylarda yani Mayıs-tan Ağustosa kadar çiçek, yaprak ve sürgünleri toplanarak güneşli havalı bir yerde kurutularak kaldırılır. Yabani biberiye yaz ve kış yapraklarını dökmediğinden ihtiyaç halinde başka zamanlarda toplanarak da işlenebilir.

Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri nemine göre şöyle sralayabiliriz;
a) Eterik yağlardan %1-2,5 oranında bulunur ve bunlarda iki gruba ayrılır. 1) Sesquiterpen türevleri; Ledol (Ledumcampher) ve palustrol en önemlileri 2) Monoterpenler daha az oranda bulunurlar ve bazıları; Myrcen, Carvacrol, α-Phellandren ve thymol’ü gösterebiliriz.
b) Kumarinlerden; fraxin, esculin
c) Flavonlardan; Quercetin ve hyerosid
d) Ayrıca elma asidi (malik asit), limon asidi (sitrik asit), üzüm asidi ile minerallerden kalsiyum içerir.
e) Eskiden arbutin, zehirli madde olan Acelglandromedol içerdiği iddia edilmiş fakat son yapılan araştırmalarda bu iki madeninde birleşiminde bulunmadığı anlaşılmıştır. (Giftpflanzen frone:172)

Tesir şekli: İltihapları önleyici, öksürüğü kesici, balgam söktürücü, kan dolaşımını düzenleyici, romatizmalı ve ağrıları dindirici özelliklere sahiptir.

Kullanılması: Homeopatide yabani biberiye başta romatizmalı ağrılar özellikle de batıcı, iltihaplı, ödemli, yanıcı ağrılar genellikle de küçük eklemlerden başlayan rahatsızlıklara karşı kullanılır.

Açıklama: Şayet romatizmalı ağrılar büyük eklemlerden küçük eklemlere doğru gidiyorsa o zamanda kalmiya preparatları kullanılır. Aynı zamanda boğmaca, kanlı öksürme, akciğer kanaması ve göğüs daralmasına karşı kullanılır. Ayrıca haşerelerden arı, sinek, eşek arısı, yabani arı, üzüm arısı ve akrep sokmasına karşı hem haricen hem de dahilen kullanılır. Yaz aylarında bağ, bahçe veya tarlaya çalışmak için ve yahut da kır gezisi veya pikniğe gidilecek ise önce yanımızda küçük bir şişe içinde yabani biberiye tentürü bulundurmalıyız. Şayet sinir hücreleri veya sinir bağları haşereler tarafından sokulur ise kılıç otu tentürü, kemik derisi sokulmuşsa sedef otu tentürü, kemik sokulur ise karakafes tentürü kullanılır.

Araştırmalar: Madaus firmasının 1938 de yabani biberiye üzerinde yaptırdığı bir araştırmada hastaların özellikle küçük eklem romatizması ve kas romatizmasına karşı iyi geldiğini tespit etmişlerdir. (Nhp. 4.95.500) Yabani biberiye 3-4 hafta kullanıldıktan sonra çit kökü preparatları kullanılır ise daha etkili olur.

Çayı: Hafif zehirli olması nedeni ile pek nadiren çayı içilir. Kurutulmuş ince kıyılmış yabani biberiye yaprağından demliğe bir kahve kaşığı konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir. Bu çaydan bir bardak sabah ve bir bardak akşamları içilir. Çocukların ve hamile kadınların içmemesi gerekir.

Homeopati’de: Kurutulmuş yabani biberiye sürgününden 50 gr ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine 500 ml %70’lik etanol ilave edilir. Güneş ışınlarından uzakta 4-6hafta bekletilir ve arada bir çalkalanır. Bu süre sonunda süzülerek Homeopati’de <<Ledum>> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-4 defa 10-15 damla 4-6 hafta süreyle alınır.

Yan tesirleri: Zehirli olması nedeni ile çayının içilmemesi tavsiye edilir. Aşırı dozda kullanılması halinde önce kramplar sonra felç gibi hareketsizlik, mide ve bağırsakları tahrişi önemlice belirtileridir.

 

Kaynak : Sayın M. İbrahim GÖKÇEK beyin “Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp” isimli kitabı

Önceki Yazı:Yabani Hindiba Bitkisi Faydaları

Sonraki Yazı:Yaban Mersini Faydaları

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.