reklam

Vitiligo, Beyaz Leke Hastalığı

5 sene önce osm@n tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.
vitiligo hastalığı

vitiligo hastalığı

Vitiligo, beyaz leke hastalığı:

 Vitiligoya beyaz leke hastalığı da denir ve bu hastalık genelikle endüstri ülkelerinde daha çok görülmektedir. Takriben Almanyada insanların % 1-2′ de görülmektedir ve buda takriben bir milyon insan vitiligo hastası demektir. Bu hastalığa halkarasında pigment bozukluğu da denmektedir, fakat bu pigment bozukluğu değildir. Melanin ismi ile anılan pigmenti üreten melanosit (melanocyte) hücrelerinin tahrip olması nedeniyle melanin salgılanamamaktadır. Deride pigement rahatsızlığı olan nokta artık sürekli öyle kalır ve hatta büyüyebilir. Vitiligo kozmetik bir rahatsızlık olmayıp ciddi bir hastalıktır. Vitiligoyu diabetle karşılaştırabiliriz, insülin salğılayan hücrelerin tahrip olması nedeniyle hasta insülin iğnesi vurulmak zorunda kalır. Vitiligoda son zamanlarda melanin üreten hücreler bu pigment bozukluğu olan yerlere yerleştirilmektedir (deri transplantasyonu), fakat başarı henüz istenilen seviyede değildir.

Vitiligonun sebepleri:

Vitiligo bazı ailelerde sıkca görülürken yani irsi iken, % 60 oranında vitiligo olanların ailelerin daha önce vitiligoya rastlanmamıştır. Vitiligonun yüzde görülmesi hastaların toplumda kendilerini psikolojik olarak aşağılık duygusu hissetmelerine sebep olur. Vitiligo teorik olarak önemli sebepleri

1-) Otoimmün rahatsızlığı: Deride melanin üreten melanosit hücreleri antikorlar (immün sisteminin üretiği bir savunma mekanizması ) tarafından bakteri, virüs, ve mantar gibi yabancı madde olarak algınlanması ve bu nedenle saldırıya maruz kalmasıdır. Buna otoimmün, yani immün sisteminin anormal çalışması diyebiliriz. 

2-) Melanositlerin kendi kendisini tahripetmesi

3-) UV-Işınlarının melanositleri tahripetmesi nedeniyle melanin renk maddesi üretememesi

4-) Genetik sebepler

5-) Stres nedeniyle serbest radikallerin melanositleri tahripetmesi

Vitiligo rahatsızlıkları:

Kireç gibi beyaz leke çeşitli büyüklüklerde ve vücudun çeşitli noktalarında ortaya çıkar. Lekeler lokal olarak, yani vücudun beli bir noktasında veya vücudun hemen her yerinde bulunur. Ağız, göz, diz, dirsek, ayak ve elde yuvarlak şekildedir. Beyaz lekeler başlangıçta milimetre büyüklüğünde büyük ve diğer bölgelerden keskin hatlarla ayrılır. Beyaz leke şayet başta ise olduğu noktadaki saçta zamanla beyazlaşır. Beyaz lekenin yayılması bazen çok yavaş olur ve bazen yıllarca uzun bir sürede büyür. Beyaz leke ile birlikte tiroit hastalıkları, kansızlık, diyabet ve yuvarlak şekilde görülen saç dökülmesi gibi rahatsızlıklarda beyaz leke daha çok görülür. 

Teşhis: 

Doktor hastanın geçmişteki hastalıkları hakkında bilgi (anamnez) sahibi olur. Aileden Aileden başkasında beyaz leke olup olup olmadığı araştırılır. Rahatsızlığın güneş yanığından sonramı ortaya çıktığı, yanığın iyileşirken ne gibi devreler geçirdiğinin anamnezi yapılır. Beyaz lekenin nedeni konusunda bir parça deri (biopsi) alınır mikroskopla incelenir melanin üreten melanosit hücrelerinin olup olmadığı tesbit edilir. Otoümmün hastalığının olup olmadığının kanın muayenesi ile anlaşılır. Otoimmün hastalığı kısaca vücudun salgıladığı antikorların melanosit hücrelerini mikrop zannederek tahrip etmesidir. 

Tedavi:

Beyaz lekelerin büyüklüğü, sayısı, nerede olduğu, hastanın yaşı gibi faktörler tedavide oldukça çok önemli rol oynarlar. Her hasta her tedavi metoduna aynı şekilde tepki göstermediğinden her hasta için farklı tedavi yöntemleri uygulamak gerekebilir.

a-) Çocuklarda görülen küçük çaplı beyaz lekelere karşı kortizonlu kremle tedavi uygulanabilir, şayet iki ay içinde bir değişiklik olmazsa tedavi bırakılmalıdır.

b-) Beta karotin (provitamin-A) beyaz leke olan noktalarda derinin renginden farklı bir rengin ortaya çıkmasına neden olur, yani bu seferde kahverengimsi kırmızı lekeler oluşur ki, buda hoş değildir ve tedaviyi bırakınca beli bir süre sonra beyaz lekeler yeniden ortaya çıkar. 

c-) Bazı uzmanlar hidrokinon (hydrochinon) içeren kremleri tavsiye etmektedirler. Bu krem uzun süre kullanıldığında deride kaşıntı, kuruma ve alerjik durumlar görülmektedir. 

d-) Fotokemeoterapi veya kısaca PUVA (Photo Ultra Violet-A-Işınları ) ile tedavi % 80 oranında başarılı oluyorsa da yan tesirinin büyük olması nedeniyle tavsiye edilmez. , çünkü deri deriyi tahrip ederek deri kanserine sebep olabilmektedir. 

e-) Cerrahi müdahale çok küçük beyaz lekenin olduğu yere vücudun başak noktalarından alınan deri transplantasyonu yapılır. Ameliyattan sonra kısa süreli PUVA tedavisinin yapılması uygundur. Bu metodun yeni olması nedeniyle yan tesiri hakkında fazla bilgiye sahip değiliz

f-) Doğal ürünlerle tadavi: Büyük dişotu tohumun ekstrasından yapılan hap ve damlamalar beyaz lekelere bazı hastalarda iyi gelirken bazılarında etkisiz olmaktadır. Kılıçotu preparatları bazı hastalara çok iyi gelmektedir. 


www.bitkiseltedavi.com

  İşgörmezlik ödemesi (İstirahat Raporu) parası T.C. Ziraat Bankasına ve PTT ye yatmakta ve ödemeler bazı nedenlerden dolayı gecikmekte,mesela ayın 1 ile 8'i arasında sistemde görülebilen ödemeler diğer günler görünmemektedir.Bu ödemelerin en az 1 ay süre i...
Toprağı nemlendirir Toprağın kurumasını önler Toprağın kireçlenmesini önler Toprağı canlandırır Toprakta ki mikro organizmayı artırır Suyun akıp gitmesini önler Kuru ve verimsiz toprağı canlandır ORMUS TARIM; Bor, çinko, mangan, molibden, bakır, selen...
Kadirli yöresinde yaşanan ağalar ve eşkiyalar kavgasında halkın belleğinde Safiye Mehmet olarak bilinen eşkiyanın Yaşar Kemal tarafından İnce Memed olarak romana dönüştürüldüğü görüşleri yaygındır. Kadirli'de Safiye Mehmet hakkında araştırmalar yayan FOTO GÜNEŞ'in...