reklam

Uyku Rahatsızlıkları

5 sene önce osm@n tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.
uyku rahatsızlıkları

uyku rahatsızlıkları

 

Uyku rahatsızlıkları:

Uyku rahatsızlıklarının farklı sebepleri vardır. Bu nedenle uyku rahatsızlığı çekenlerin iyice muayene olup nedeninin bilinmesi gerekir, çünkü günümüzde 90 tür uyku rahatsızlığının olduğu bilinmektedir. Bu rahatsızlıkları iki önemli grupta toplamak mümkündür. 
1-) Uykuya dalamama ve sık sık uyanma (insomnia) 
2-) Uyku ile birlikte ortaya çıkan rahatsızlıklar (parasomnia)
Bu rahatsızlıkların bir çok sebebi olabilir bunların tesbit edilip, buna uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.

1-) Uykuya dalamama ve sık sık uyanma (insomnia):
Uykuya dalamama ve sık sık uyanma sebepleri genelikle psikolojikdir. Tabii ki öncelikle kişinin bedensel rahatsızlıklarının olmadığının öncelikle teşhis edilmesi gerekir. Bundan sonra ancak rahatsızlığın psikolojik ise buda uygun doğal ilaçlarla tedavi edilebilir. Doğal ilaçların yanında meditasyonda etkili olabilir, tabii ki bunun kursuna katılmak gerekir. 

a-) Korkulu rüyalar görme:
Korkulu rüyalar görme hayatın bazı safhalarında normal karşılanabilir. Kişi uyurken sanki korkunç filim seyrediyormuş gibi beyinde canlandırma olur. Kişi gördüğü kötü rüyalardan sonra uyanınca hepsinin rüya olduğunu anlar ve rahatlar. Bu tür rüyalar belkide beynin rahatlaması için olağan olabilir. Akşamları ağır yemekler yedikten sonra uyumakta iyi değildir, buda kötü rüyalar görmeye sebep olabilir. 

b-) Yatağı ıslatma (enuresis):
Yatağı ıslatma çok görülen bir olaydır ve bunun sebebi çevre sinir sistemidir. Burada zannedildiği gibi sadece çocuklar yatağı ıslatmazlar , bu durumlar yetişkinlerde de görülür. Bu utanç verici olarak algılanan durum ürologlar ve nörologlar muayene ettikten sonra rahatsızlığın sebebi anlaşılır ve uygun olan yöntemle tedavi yapılır. 

c-) Bacakların çırpınması (restless legs):
Kişi uyurken bacaklarını çırpınmada olduğu gibi zonkladırırsa ve buna rağmen uyuyorsa buna bacak çırpınması denir. Küçük çocuklar ve çocuklar otururken de sürekli olarak bacaklarını çırpıyorsa bu psikolojik bir durumdur. Bu tür rahatsızlıkları büyükler meditasyon veya otojenik eğitim (autogenic training) yaparak rahatlamaları mümkündür. Bu rahatsızlığı hiperaktif çocuk rahatsızlıkları ile ilgisi yoktur. Bu nedenle doğru teşhis yapmak ve uygun ilaçlar kulanmak gerekir. 

d-) Uyku anında solunumun geçici olarak durması (somnoapnea):
Uyku esnasında kişinin horlaması nedeniyle  geçici olarak solunumun kesilmesine sebep olur. Solunumun kesilmesi 10 saniyeden fazla sürerse buna somnoapnea denir. Bazen bu durum dakikaya varan oranda sürebilir. Bu durum kişinin eşi tarafından fakedilirse korkabilir. Solunumun geçici olarak durması çoğunlukla geçicidir. Şayet solunumun kesilmesi dakikaya varırsa kalp krizi ve beyin kanamasına sebep olabilir.Bu rahatsızlık genelikle şişman insanlarda görülür. Bu nedenle zayıflamak gerekir vede yüksek tansiyon varsa tansiyonu düşürmek gerekir. Ayrıca kulak-burun-boğaz rahatsızlıkları olanların mutlaka tedavi olmaları gerekir. 

e-) Narkolepsi (narcolepsy): 
Zaman zaman aniden beliren karşı konulmaz uyku eğilimi ile belirgin patolojik durumdur. Bu patolojik durum birkaç dakika sürebildiği gibi saatlerce de sürebilir. Bu aniden uyuma hali okulda, işte ve vasıta sürerken her zaman olabilir. İş esnasında veya vasıtalarla hareket halinde iken olursa, çok tehlikeli neticeler doğabilir. Bu durum sara hastalığının bir türü olup tedavisinin mutlaka yapılması gerekir. 

2-) Uykuya bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar (parasomnia):
Uykuya bağlı olarak ortaya çıkabilecek hastalıkların başında uyurgezerlik gelir. Uyurgezerlik uykudan uyanırken geçit devresinde ortaya çıkan bir durumdur. Kişinin tedavi edilmemesi halinde tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir, zira bazı uyurgezerler dama çıkarak gezinmekte veya balkondan aşağı atlamaktadırlar. Okul öncesi çağdaki çoçuklarda %5 ve okul çağındaki çocuklar ve yetişkinlerde %1 oranında görülmektedir. 

a-) Gürültü faktörü: 
Gürültülü çevrede veya işlek yol kenarlarında oturanlar gürültüye karşı duyarlı olurlar. Gürültü nedeniyle uyuyamıyan şahsın vücudu dinlenemez, sinirleri gerilir, kalp atışları anormalleşir ve tansiyon anormalikleri görülür. Kişi bazen gürültülü ortama alışabilir, fakat bununda beli bir sınırı geçmemesi gerekir. Kişi genelikle derin uykuda iken dinlenir ve bu durum bozulursa vücut yeterli dinlenemez. 

b-) Aşırı yorgunluk:
Aşırı ve yoğun çalışma nedeniyle kişi çok yorgunsa ve yeterince dinlenemiyor sa çalışırken veya vasıta sürerken çok kısa uykuya dalabilir. Bu tür kısa uykuya dalmalar çok tehlikeli neticeler doğurabilir. Malumu olduğu gibi trafik kazalarının ve iş kazalarının çoğu bu tür kısa uykuya dalmalar sırasında olmaktadır. 

c-) Uyuma-Uyanma-Ritminin bozulması:
Uyuma problemi olmamasına rağmen şahsın seyahat sırasında uyku zamanın bozulması söz konusu olabilir. Bu durum kişinin yerine alışmasına kadar devam eder. Aynı şekilde vardiyali çalışan kişilerde de Uyuma-Uyanma-Ritmi bozulduğundan kişi uzun süre uykusuz kalabilir. Bir hafta gececi çalıştıktan sonra kişi akşamları uyumak istese de uyuyamaz ve bu durum bir kaç gün devam eder.. 

d-) Dişleri gıcırdatma (bruxismus):
Kişi günün gerginliklerini üzerinden atamıyorsa yatınca dişlerini gıcırdatır, bu durum genelikle kadınlarda daha çok görülür. Diş gıcırdatmaları sırasında dişlerin yıpranmaması için doktorlar hastaya plastik dişlik yaparlar. Böylece dış gıcırdatmalarının yan tesirleri azalır. Bu tür problemleri olanların yatmadan önce rahatlama meditasyonu yapmaları çok iyi gelir. 

e-) Uyurken sex yapma anoraliği:
Standford Tıp Fakultesinden psikolog C. Guillenminault bazı şahısların uyurken cinsel münasebette bulundukları ve hatta tecavüzde bulundukları tespit etmişlerdir. Hastaların bir gün sonara ne yaptıklarını bilmedikleri ve olayı hiç hatırlamadıkları tespit edilmiştir. Hastaların çoğunun ise bu rahatsızlıklarını kimseye söylemedikleri ve yıllarca durumu herkesten gizledikleri görülmüştür. Bu durumun arkasında psikolojik rahatsızlıkların olduğu ve mutlaka tedavisi gerektiği belirtilmiştir

f-) Alkol:
Bazı batıl inançlar halk arasında yaygın olarak uygulanmaktadır ve bunların başında akşam bir yudum içersen iyi gelir hikayesidir. Alkollü içecekleri kesinlikle uyutucu etkileri yoktur. Alkol alan belki uyuşarak uykuya dalar, fakat hiçbir zaman dinlenmiş olarak uyuyamaz, çünkü derin uyku fazını hiç bir şekilde yakalayamaz. Alkollü kişi sağlıksız uyuduğundan kişi tam olarak dinlenmez ve üstündeki yorgunluğu atamaz. 

Uyku hijyeni: 
Sağlıklı uyuyabilmek için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.
1-) Uyku süresini mümkünse kısaltmak gerekir.
2-) Mümkünse öğle uykusuna yatılmalıdır
3-) Yatılan çevreye dikkat edilmeli  (Gürültü, Oda sıcaklığı, ve Yatağa dikkat edilmeli)
4-) Kahve içilmemeli
5-) Sigara içilmemeli
6-) Problemleri akşamdan yazıp not alınmalı
7-) Akşamları rahatlatıcı müzik dinlenmeli veya rahatlatıcı meditasyon yapılmalı

Uyku rahatsızlıklarının tedavisi:
Uyku rahatsızlıklarına karşı Kava-kava bitkisi, kılıç otu, lavanta, oğul otu, nane, çarkıfelek ve kediotu kökü kullanılabilir.

  İşgörmezlik ödemesi (İstirahat Raporu) parası T.C. Ziraat Bankasına ve PTT ye yatmakta ve ödemeler bazı nedenlerden dolayı gecikmekte,mesela ayın 1 ile 8'i arasında sistemde görülebilen ödemeler diğer günler görünmemektedir.Bu ödemelerin en az 1 ay süre i...
Toprağı nemlendirir Toprağın kurumasını önler Toprağın kireçlenmesini önler Toprağı canlandırır Toprakta ki mikro organizmayı artırır Suyun akıp gitmesini önler Kuru ve verimsiz toprağı canlandır ORMUS TARIM; Bor, çinko, mangan, molibden, bakır, selen...
Kadirli yöresinde yaşanan ağalar ve eşkiyalar kavgasında halkın belleğinde Safiye Mehmet olarak bilinen eşkiyanın Yaşar Kemal tarafından İnce Memed olarak romana dönüştürüldüğü görüşleri yaygındır. Kadirli'de Safiye Mehmet hakkında araştırmalar yayan FOTO GÜNEŞ'in...