sinüzit tedavisi

sinüzit tedavisi

 

Sinüzit:

Sinüzit, Burun boşluğu,-alın boşluğu ve çene boşluğu iltihaplanması

Sinüzit, alın boşluğu, çene boşluğu ve burun boşluğundan birinin veya hepsinin iltihaplanmasıdır. Burun boşluğu boş bir alan olup yüz kemikleri ile burun arasındadır.

Normal olarak alın boşluğu, burun boşluğu ve çene boşluğu yeterince hava alır, fakat burun boşluğu etrafındaki mukoza (sümüksü deri) burayı temiz tutmak için sümük salgılar ve bu sümük kanalarla boğaza akar. Şayet kanalarda tıkanma olursa bakteriler iltihaplanmaya sebep olur. Kanalların kapanması, mukozanın şişmesi, üşütme, alerji, burunun ayırım duvarındaki eğiklikler, burundaki polipler veya çürük diş kökü burun boşluğunun tıkanmasına neden olurlar.

Burunboşluğu iltihaplanması normal olarak kısa bir süre sonra iyileşir, şayet bu iltihaplanmalar sık sık görülürse zamanla kronikleşir. Zamanında tedavi edilmeyen akut sinüzit, kronikleşir ve buda başta, çevredeki doku ve organlarında iltihaplanmasına sebep olur. Bunların başında göz,-beyin-  beyin derisi (menenjit) iltihaplanmalarına sebep olabilir.

Sinüzitin belirtileri; 
1-) Başağrısı ve başta basınç, ağır durumlarda alında yanaklarda gözlaerde veya nadiren başın arkasında zonklama ve öne doğru eğilince ağrılar azarsa
2-) Sinizütle birlikte cerahatlı ve akıntılı nezle görülürse
3-) Ağır iltihaplanmalarda, ateşlenme, dermansızlık, görme bozuklukları vede yüzde şişkinlik görülebilir.

Sinüzit doğal ilaçlarla tedavi edilebilir ve bunların başında Çentiyan Bitkisi,A. Itırkökü Bitkisi, Mine Otu ve Mürver Otu gelir.

 

 

 

 

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Ense Ağrısı ve Tutulması

Sonraki Yazı:Kinesiya, Seyahat hastalığı

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.