prostat büyümesi bitkisel tedavi

prostat büyümesi

Prostat büyümesi, iyi huylu prostat büyümesi, benigne prostat hiperplazi:

İyi huylu prostat büyümesi genelikle yaşı 40’ın üzerinde olan erkeklerde görülür ve bu yaşı 60?ı geçenlerde % 40’lara varan oranda görülebilir. İyi huylu prostat büyümesi ile kötü huylu prostat büyümesi birbirinden farklık gösterirler. İyi huylu prostat genelikle prostatın içinde bir şişkinlik oluşarak kendini beli ederken, kötü huylu prostat büyümesi prostatın dışında meydana gelir. Prostatın büyüklüğü takriben bir kestane büyüklüğünde olup 25-30 gr. ağırlığındadır.

Prostatın arka yüzü kalın bağırsağın son kısmı olan rektumla sırt sırt olduğundan prostattaki değişimler anüsten konturol edilebilir. Mesane kordonu prostatın içinden geçer, bunedenle prostat büyümesi kordonun daralmasına ve sıkışmasına neden olur. Ayrıca testislerden (hayalardan) gelen meni prostatın hemen yanı başındaki tohum torbasında toplanır.

Cinsi münasebet veya herhangi bir şekilde kişi boşalırken prostat bu meniye kendi sıvısınıda katar ve yoğurt gibi koyu olan meni ayran gibi ince bir sıvıya dönüşür. Bu nedenle prostatını ameliyatla aldıranlarda boşalma (ejakulasyon) sırasında acı çekerler. İyi huylu prostat büyümesinin nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, bunun erkeklik hormonu testosteronun bir ön basamağı olan dihidrotestosterondaki anormal değişimlerin prostat bezesindeki bu büyümeye sebep olduğu yayğın kannattır.

Prostat büyümesinin belirtileri:

1-) İdrar yaparken idrarın zayıf gelmesi
2-) Kişi kendini idrar yapmak zorunda hissetse de, idrar yapmaya birtürlü başlayamaz
3-) İdrar yaparken, idrar atma durur ve kişi kendini yeniden zorlıyarak idrar yapmak ister
4-) Mesanedeki idrarı dışarı atmak ancak karın kaslarını iyice bastırarak ve gererek gerçekleştirir.
5-) Oldukca sık idrar yapmak için tuvalette gidiyorsa ve geceleri oldukca sıkca idrar yapmak için kalkıyorsa
6-) Aniden idrar sıkıştırması ve idrarını konturol edemiyerek kaçırma
7-) İdrar yaptıktan sonra idrar kaçırma
Bu gibi durumlar prostat büyümesinin belitileridir.

Şayet prostat büyümesi zamanında tedavi edilemezse mesanede kalan artık idrar idrar yolları enfeksiyonu, mesane taşı, idrar yaparken ağrılar, ateşlenmeler, ve böbreklere kadar idrar yığılması vehatta böbreklerin iflasına kadar gidebilir. Prostat büyümesi yaşı 40’ı geçen erkeklerin kendilerinde yukarıdaki belirtilerden birinin veya birkaçının görülmesi halinde mutlaka uroloji doktoruna görünmek gerekir.

Prostat büyümesi 4 safhalı olup, şayet erken teşhis konursa doğal ilaçlarla tedavi etmek mümkündür.Isırgan kökü, sabal, yakıotu-, altınbaşak otu ve kabak çekirdeği prostata faydalıdır.Her türlü iltihaplı rahatsızlık bağırsak florasının bozulması nedeniyle veya midenin yeterince intrinsic faktorü salgılayamaması nedeniyle ortaya çıkar.

 

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Loğusa Bitkisi

Sonraki Yazı:Kanser Belirtileri

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Kategoriler
Son Yazılar
Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.
%d blogcu bunu beğendi: