reklam

Orucun Tibbi Faydaları

5 sene önce osm@n tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

 

Çoğu Müslüman sağlık sorunları sebebiyle Kur’anda emredilmesine karşın oruç tutmuyor. Oruç tutmanın faydalarını oruç tutarak kazanırız. Oruç kilo kontrolü, sindirim sistemi ve lipid düşürme gibi bazı tıbbi sebeplerden ötürü uygulanan genel bir yöntemdir.

Şok diyetlerin yanı sıra tamamiyle oruç tutmanın da ters etkileri vardır. İslam’da tutulan oruç bu tip diyetlere göre daha farklıdır çünkü Ramazan orucunda yetersiz beslenme yada yetersiz kalori alımı yoktur. Ramazan boyunca Müslümanların kalori alımı ulusal ihtiyaç kurallarının biraz altına düşer. Buna ek olarak Ramazan’da tutulan oruç dayatma ile değil gönüllü olarak yapılan bir şeydir. Oruç, Ramazan ayı sonunda bitecek umuduyla öz-düzenleme ve kendi kendini eğitme ayıdır. Eğer Ramazanda alınacak gıdalar doğru olarak öğrenilse oruç tutmak tüm yaşam için faydalı hale gelir. Bunun yanı sıra Ramazan’da alınan gıda çeşitlerinde bazı şok diyetlerde olduğu gibi bir sınırlandırma yoktur. Ortalama miktarda her şey izinlidir. Ramazan ve tam açlık arasındaki tek fark yemeğin zamanlamasıdır. Ramazanda öğle yemeği olmaz, erken bir kahvaltı yapılır ve akşama kadar yeme olmaz. Bu zaman dilimindeki susuzluk aslında o kadarda kötü değildir, vücuttaki diğer sıvılara yoğunlaşmayı sağlar ve az bir su kaybına sebep olur. Vücudun kendi su mekanizması vardır aslında az bir su kaybı en azından bitkilerde  daha uzun yaşamalarını sağlıyor.

Oruç tutmak fizyolojik etkilerine ek olarak; kan şekerini düşürür, kolesterolü ve sistolik kan basıncını düşürür.Aslında Ramazan orucu insülin olmayan diyabetler ve esansiyel hipertansiyon için en ideal bir tedavi biçimidir. 1994’te Sağlık ve Ramazan adlı İlk Uluslararası Kongre’si Kasablanca’da gerçekleşti. Dünya çapından Müslüman ve Müslüman olmayan araştırmacılar orucun tıp etiği hakkında yoğun araştırmalar yaptı. Birçok tıbbi faydası kaydedilirken hiçbir hastada olumsuz bir etki göstermedi.

Diğer bir yandan şeker hastalığı,koroner arter hastalığı,böbrek taşları gibi hastalıkları olan hastalar oruçtan muafdır ve oruç tutmayı denememelidir. Orucun psikolojik etkileri de var. Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerde barış ve huzur ruh hali olur. Kişisel düşmanlık en az seviyeye iner ve suç oranları azalır. Kur’an tilaveti sadece kalp sakinliği ve huzuru vermez ayrıca hafızayı da kuvvetlendirir. Bu yüzden Müslüman hastalarımı Ramazanda oruç tutmaya teşvik ediyorum ama bunu tıbbi gözetim altında yapmalıllar. Sağlıklı yetişkin Müslümanlar oruçtan dolayı zayıf düşmekten korkmamalıdır aksine sağlığı ve dayanıklılığı kuvvetlendirir.

 

(Uluslararası Gerçek Müslümanlar Cemaati, Mescid Tucson resmi sitesinde yayınlanmıştır) Bu makale AYŞE EREM tarafından TIMETURK için tercüme edilmiştir.

  İşgörmezlik ödemesi (İstirahat Raporu) parası T.C. Ziraat Bankasına ve PTT ye yatmakta ve ödemeler bazı nedenlerden dolayı gecikmekte,mesela ayın 1 ile 8'i arasında sistemde görülebilen ödemeler diğer günler görünmemektedir.Bu ödemelerin en az 1 ay süre i...
Toprağı nemlendirir Toprağın kurumasını önler Toprağın kireçlenmesini önler Toprağı canlandırır Toprakta ki mikro organizmayı artırır Suyun akıp gitmesini önler Kuru ve verimsiz toprağı canlandır ORMUS TARIM; Bor, çinko, mangan, molibden, bakır, selen...
Kadirli yöresinde yaşanan ağalar ve eşkiyalar kavgasında halkın belleğinde Safiye Mehmet olarak bilinen eşkiyanın Yaşar Kemal tarafından İnce Memed olarak romana dönüştürüldüğü görüşleri yaygındır. Kadirli'de Safiye Mehmet hakkında araştırmalar yayan FOTO GÜNEŞ'in...