reklam

Öksürük Tedavisi

5 sene önce osm@n tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.
öksürük tedavisi

öksürük tedavisi

Öksürük 

Öksürük nefes yollarını temizleme yöntemidir. Öksürük sırasında diyafram gerilir. Böylece nefes yollarındaki hava artığı dışarı atılır ve hava ile birlikte nefes yollarındaki balgamda dışarı atılır. Öksürük uzun süre devam ederse, bunun sebebi araştırılmalıdır. Öksürük hastalık olmayıp akciğer, kalp ve mide hastalıkları veya alınan kimyasal ilaçların yan tesirine işarettir. Dakikada 15-20 defa hava teneffüsü yapılır. Akciğerde 300 milyon hava keseciği bulunur ve bunlar 100 metrekare bir alan kaplar (bronşite bak). Akciğerlerdeki sensorlar (sensory,sensori, duygu organları aracılığıyla alınan uyarıları his merkezine ileten) oksijene ihtiyaç duyulduğunda beynine bildirir ve beyin yeniden oksijen alınmasını emreder. Dakikada bir kişi 6-9 litre hava alır ve bu sporcularda 50-100 litreye çıkabilir. 

Öksürük nasıl oluşur?

Nefes alış-verişlerde toz ve kir akciğere girer ve bunlar en alt uca iner. Burada bakteriler için uygun yaşam ortamı oluşur. Öksürükle akciğere giren artık maddeler ve bakteriler dışarı atılır, yani öksürük immün sisteminin bir savunma mekanizmasıdır. Akciğer mukozası narin tüysü hücrelerle donanmıştır ve öksürünce veya hapşırınca balgam biraz yukarı yıkar ve buradaki tüysü hücrelere takılarak aşağı düşmez ikici hapşırma veya öksürmede balgam dışarı arılır. Balgam bir, iki veya üç defada dışarı atılır. Aynı şekilde burun boşluğu mukozasında da tüysü hücreler (cilliary, sillar) üstündeki sümüksü mukoza tabakası bulunur ve bu hücreler toz vede artık maddeleri tutarak akciğere gitmesini önlerler. Öksürük aynı zamanda bazı hastalıklarında belirtisi olabilir ve bunların başında üşütme gelir. 

a-) Akut Öksurük

Akut öksürüğe genelikle üşütme hastalıkları nedeniyle nefes yoları iltihaplanır. Bu iltihaplanmaya virüs, bakteri veya mantarlar birlikte veya tek tek sebep olur. Akut öksürük 3 haftadan az sürer. 

b-) Kronik öksürük:

Kronik öksürük 4 haftadan fazla sürerse buna kronik öksürük denir. Kronik öksürüğün bir çok sebebi olabilir ve bunların başında
1-) Kronik bronşit
2-) Emfizem bronşların genişlemesi
3-) Sinüzit
4-) Allerji
5-) Astım
6-) Kalp zafiyeti 
7-) Mide içeriğinin geri akması
😎 Kimyasal ilaçların yantesiri
9-) Akciğer hastalıkları
ve nadirende akciğerdeki kötü huylu urlar (kanserli urlar) öksürüğe sebep olur. 

Öksürük türleri:

a-) Çocuk hastalıklarındaki öksürük:

Larenjitte çocuk hırıltılı (köpek hırıltısına benzer) tarzda öksürür, boğmacada içini çekermiş gibi öksürme ve astımda örtüyormuş gibi öksürme görülür. 

b-) Balgam üreten öksürük:

Akciğer iltihaplanması, kronik bronşit, kronik akciğer hastalıkları, astımlı ve alerjik hastalıklardaki balgam cam gibi parlak ve açıkken iken, üşütme hastalıklarında sarımsı veya yeşilimsi renktedir. 

c-) Kanlı öksürük:

Kanlı ve balgamlı tüküren kişilerde akciğer embolizmi (akciğerlerde yabancı bir maddenin damarları tıkaması sonucu oluşan iç kanama), verem, kalp zafiyeti, akciğer kanseri vede nadiren de kan hastalığı buna sebep olur. 

d-) Tahrişli öksürük:

Nefesle yutulan toz ve kir akciğerde tahrişe sebep olur ve kişi sürekli öksürür. Ayrıca bazı kimyasal ilaçlarda tahrişe neden olur. 

Öksürüğün teşhisi:

Doktor hastasını rahatsızlığını çok iyi bilmesi gerekir ve bu nedenle hastalıkla ilgili sorulan sorar ve aşağıdaki bazı muayenelerin yapılması gerekebilir. 

1-) Kan muayenesi 
2-) Balgam muayenesi
3-) Röntgen çekilmesi
4-) Akciğer foksiyonunun testi
5-) Allerji tesi
6-) Bronşoskopi ile bronşların iç yüzeyinin muayenesi

Hasta ne yapabilir?

1-) Sigarayı bırakmalı
2-) Alkol kulanıyorsa bırakmalı
3-) Evdeki temizlik maddelerine dikkat etmeli 
4-) Evdeki yakıt maddelerinden (doğal gaz, gaz yağı, odun, kömür) çıkan gazlar havayı kirletebilir dikkat edilmeli
5-) Odanın nem oranı ölçülmeli ve kuru havalarda ıslak bez asılmalı veya içi su dolu bir kap kaloriferin üzerinde bulundurulmalı 
Ayrıca öksürüğe karşı şifalı çayların içilmesi de iyi gelir. 

Öksürüğün  Bitkisel Tedavisi

 1-) Öksürük kesici olarak : A. Itırkökü, çörekotu, çuha kökü, sinirli ot, anason kullanılabilir.

2-) Balgam söktürücü olarak: Kekik otu, papatya, anason, çuha kullanılabilir.

3-) Enhelasyon yapmak için: Bir kısım kekik yağı, bir kısım karanfil yağı, dört kısım sarı çam yağı ve dört kısım bodur çam yağının karışımından 5-6 damla bir litre kaynar suya katılarak enhelasyon yapılır.

www.bitkiseltedavi.com

 

 

 

 

 

  İşgörmezlik ödemesi (İstirahat Raporu) parası T.C. Ziraat Bankasına ve PTT ye yatmakta ve ödemeler bazı nedenlerden dolayı gecikmekte,mesela ayın 1 ile 8'i arasında sistemde görülebilen ödemeler diğer günler görünmemektedir.Bu ödemelerin en az 1 ay süre i...
Toprağı nemlendirir Toprağın kurumasını önler Toprağın kireçlenmesini önler Toprağı canlandırır Toprakta ki mikro organizmayı artırır Suyun akıp gitmesini önler Kuru ve verimsiz toprağı canlandır ORMUS TARIM; Bor, çinko, mangan, molibden, bakır, selen...
Kadirli yöresinde yaşanan ağalar ve eşkiyalar kavgasında halkın belleğinde Safiye Mehmet olarak bilinen eşkiyanın Yaşar Kemal tarafından İnce Memed olarak romana dönüştürüldüğü görüşleri yaygındır. Kadirli'de Safiye Mehmet hakkında araştırmalar yayan FOTO GÜNEŞ'in...