reklam

Menopoz Tedavisi

5 sene önce osm@n tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

 

menopoz tedavisi

menopoz tedavisi

 

 

Menopoz (klimakterium, climacterium), yani adet kesilmesi bir hastalık değildir. Bu durum bayanlarda ortalama 45-55 yaşlarında görülür ve nadiren de daha önce veya daha sonrada görülebilir. Normal adet gören bayanlarda yumurtalıkların yönlendirdiği adetin sona ermesiyle menopoz başlar. Menopoz 2-3 yıl önmenopoz (premenopoz) ve 6-7 yıl süren postmenopoz (sonmenopoz) olmak üzere iki bölümden oluşur. Bu geçit döneminde kadınlık hormonlarının aşırı değişimi nedeniyle kadınlarda menopoz rahatsızlıkları görülür. Menopoz devresi bayanların % 80’inde problemli geçer ve bunlarında % 30’u ağır olduğundan tedaviye ihtiyaçları vardır.

Menopozun sebebi:
Doğurganlık özeliği olan kadınların yumurtalıkları sürekli döllenmeye hazır yumurta üretir. Bu takriben 400 defa tekrarlanır. Doğuştan itibaren takriben 1.000.000 yumurtaya sahip olan kadın menopoz devresine kadar bunun % 99?unu kaybeder. Yumurtalıkların üretiği progesteron ve östrojen hormonları yavaş yavaş azalır. Geriye kalan yumurtalar doğurganlık için uygun olmadığından hormon salgılaması azalır. 

Beyinin hipotalamu (orta beyin) ve hipofiz gudesinde hormon salgılanmasıda ona göre azalır. Östrojen hormonu azalırken folikel hormonu ‘follitropin ? oranı artar. Buna ilaveten bazı kadınlarda böbrek üstü bezeleri ve tiroid bezeleride fazla hormon salgılar. Östrojenin azalması demek rahim, vajina ve göğüste kılcal kan dolaşımı yetersizliğine sebep olur. Bunlara ilaveten sinir sisteminde değişiklikler olur ve bu değişikliklerde kişinin şuur, şuuraltı, nefes alış-verişleri, sindirim, metabolizma ve vücudun su dengesine etki eder. Çevre sinir sistemindeki değişikikler kan dolaşımını etkiler, çünkü östrojen çevre sinir sistemini etkiler. Buda birçok hastalığa sebep olur. 

Hangi rahatsızlıklar görülür?
Hormonun azalması ile birlikte, adet görme hali yavaş yavaş azalır ve beli bir süre sonra tamamen kesilir. Vücut hormon yetersizliğine alışkın olmadığından birçok rahatsızlık ortaya çıkar. Bunların başında sinirsel rahatsızlıklar, ateş basması, kalp çarpıntısı, aniden aşırı terleme, uyuyamama, baş dönmesi ve vücudun su toplaması gibi rahatsızlıklar görülür. 

Deri incelir, kurur, yüzde buruşukluklar olur, saçlar daha çok dökülür, vajina-, mesane-, idrar kordonu-, ve göz mukazası hasaslaşır. Kişi daha çok enfeksiyona yakalanır, cinsel münasebetlerde ağrı hissedilir ve akıntı görülür. Idrarını tutamıyarak kaçırabilir. Östrojen yetersizliği kemik erimesi ve artroza neden olabilir ve kemiğin yoğunluğu azalır. Ağrılı osteoporoz (kemik erimesi) hastalığı ortaya çıkar. Kemik erimesi sık sık kemik kırılmasına neden olur. Bu 60 yaşını aşan bayanlarında % 30 daha çok görülür. 

Kalp-kandolaşımı rahatsızlıklarının başında: Kalp krizi, beyin kanaması, angina pektoris (kalp anjini) ve arteriyoskleroz (damar sertliği) gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Kadınların menopoz devresine girdikten sonra daha çok kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarına yakalandıkları ve bununda östrojen yetersizliği nedeniyle olduğu anlaşılmıştır. Kadınların vücudunda çok az miktarda erkeklik hormonu (androjenler) salgılanır ve bu hormonlardan en önemlileri testosteron ve dehidroepiandrosteron (DHEA) en önemlileridir. Bu hormonların kadınlarda yükselmesi cinsel isteksizliğe vede güçsüzlüğe sebep olur. 

Menopoz teşhisi:
Menopoz devresine giren bayanda menopoz rahatsızlıkları ortaya çıkınca kadın doktoruna gider. Rahatsızlığın seyri ve jnokolojik muayeneden sonra, testler yapılır gerekirse vajinadan doku alınarak incelenir. Kan testi ilede kandaki östrojen, östradiol, östron ve folikel hormonu ? follitropin’in oranları tesbitedilir. 

Menopoz olmasına rağmen bir bayanda adet gibi kanama olursa, o zaman rahim veya yumurtalıkta kist, iyi veya kötü huylu ur olma ihtimali var demektir. Bu nedenle bu tür rahatsızlıkları olanların mutlaka muayene olmaları ve detaylı muayene olmaları ve doğru teşhis konması gerekir. Ayrıca kemik yoğunluğunun röntgenle tesbit edilmesi ve kemik erimesine karşı tedbir alınması gerekir. 

Kendi tetbirleriniz ne olabilir? 
Menopoz ve emeklilikle birlikte birçok kadın az hareketetmeye başlar, bu çok yanlıştır. Mümkün oldukca hafif sporlar: yüzme, koşu, bisiklet sürme ve temiz havada gezinmeyi sayabiliriz. Ayrıca mümkünse meditasyon ve yogada iyi gelir. Böylece hem bedenen hemde ruhen kişi rahatlar ve kendini dinç hisseder. Meditasyon ve yoga derken sapık tarikatların ağına düşmemek gerekir. 

Beslenmeye dikkat edilmeli ve mümkün oldukça et, peynir, yumurta ve mamulerinden vede hamurlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Özelikle de akşamları ağır yemek yenmemelidir. Düzensiz beslenme kandaki şekerin hemen yükselmesine neden olabilir ve ateş basması hasıl olur. Östrojen yetersizliği derinin çabuk yaşlanmasına neden olur. Bu nedenle sigara, alkol ve solaryumdan uzak durulmalıdır. 

Menopoz devresinin kolay atlatılması birazda eşler arasındaki anlayışa bağlıdır. Uyumlu eşi olan bayanlar bu devreyi daha kolay atlatırken problemli eşi olan bayanların daha sıkıntılı durumlara düşmeleri kaçınılmazdır. Psikolojik problemleri aşabilmek için doğal ilaçlar kullanılabilir. 

Menopozun tedavisi:
ABD?de yapılan bir araştırmada hormonla (östrojen) tedavi olaya çalışan bayanların % 43’ünde kanser görülmüştür. Bu nedenle hormonla tedavi çok çok tehlikeli sonuçlar doğurur (Women Health İnstiativ, WHI ).

Hiç bir yan tesiri olmayan çörek otu, kadın kökü, hayıt, ve kılıç otu  kullanılabilir. 


  İşgörmezlik ödemesi (İstirahat Raporu) parası T.C. Ziraat Bankasına ve PTT ye yatmakta ve ödemeler bazı nedenlerden dolayı gecikmekte,mesela ayın 1 ile 8'i arasında sistemde görülebilen ödemeler diğer günler görünmemektedir.Bu ödemelerin en az 1 ay süre i...
Toprağı nemlendirir Toprağın kurumasını önler Toprağın kireçlenmesini önler Toprağı canlandırır Toprakta ki mikro organizmayı artırır Suyun akıp gitmesini önler Kuru ve verimsiz toprağı canlandır ORMUS TARIM; Bor, çinko, mangan, molibden, bakır, selen...
Kadirli yöresinde yaşanan ağalar ve eşkiyalar kavgasında halkın belleğinde Safiye Mehmet olarak bilinen eşkiyanın Yaşar Kemal tarafından İnce Memed olarak romana dönüştürüldüğü görüşleri yaygındır. Kadirli'de Safiye Mehmet hakkında araştırmalar yayan FOTO GÜNEŞ'in...