reklam

Lenf Bezi İltihaplanması

5 sene önce osm@n tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.
lenf bezi

lenf bezi

 

Lenf rahatsızlıkları:

Lenf kan dolaşımı (beyaz kan) sistemi, kan dolaşımı sistemi kadar önemlidir. Kan dolaşımı sisteminin görevi bütün hücrelere besleyici madde ve oksijen taşımaktadır ve buradaki artık maddeleri geri getirmektedir. Artık maddelerin geri taşınmasında lenf sistemi de çok önemli roller oynar.

Lenf sistemi kısa ve etkilidir.
Lenf sistemi kan dolaşımı gibi doku ve hücrelerdeki artık maddeleri toplar , fakat lenf sisteminin bu trasport işlemi oldukca farklıdır. Kan dolaşımı atar ve toplar damarlardan oluşurken, lenf sistemi tek yönlü yol gibi sadece toplama işlemi yapar. Hücreler arasında kalan artık maddeleri lenf sistemi alarak ana lenf damarına (kanalına) ulaştırır, bu kanalda artık maddeleri toplar damarlara verir.

Lenf sistemi neleri transporteder?
1-) Su, günde 2-4 litre suyu taşır. 
2-) Proteinları
3-) Hücre artıkları, ölü hücreler ve yıpranmış hücreler
4-) Yabancı maddeleri: toz gibi 
5-) Bakterileri ve başka hastalık yapıcı maddeleri 
6-) Yağlar, tam sindirilmemiş yağlar

Lenfin narin kanalları bu artık maddeleri toplar ve büyük kanallara aktarır, onlarda bu artık maddeleri toplar damarlara verir. Lenf kanalları (damarları ) taşıma işlemi sırasında diğer bezelerine uğrarlar. Bezelerdeki artık maddelerde bu kanala aktarılır. Lenf bezleri vücudun filitresi gibidir. Toplar damarlardaki kanın geri dönüşünü önlemek için bulunan kapakcıklar burada lenf damarlarlarındada vardır ve böylece artık maddelerin geri dönmesi önlenir.

 

Başka görevleri nedir ?
Lenf bezeleri toplu iğne başından fasulye büyüklüğüne kadar çeşitli büyüklüklerde takriben 600 adet olurlar. İrili ufaklı tesbih gibi birbirlerine lenf damarları ile bağlıdır. Lenf bezeleri sadece transport işlemi yapamazlar ve aynı anda bağışıklık sisteminin en önemli organlarındandır. Akyuvarlar hücrelerinden (lenfositler) üretirler vede lenf kanallarındaki fazla suyu lenf bezeleri (düğmeleri) emerek alır.

 

En önemli lenf bezeleri ?
Koltukaltı lenf bezleri, boyun lenf bezeleri, kasık lenf bezeleri ve leğenkemiği bezeleri en önemlileridir. Lenf bezeleri iltihaplanınca şişerler ve basınca ağrıya sebep olurlar. İltihaplanan lenf bezelerinin mutlaka tedavisi gerekir. Vücudun sağ tarafındaki lenf kanalları köprücük kemiğinin altındaki toplar damara aktarılır ve solundaki lenflerde toplanan maddeler sol köprücük kemiği altından toplar damara aktarılır.

 

Lenf damarlarının zedelenmesi ?
Lenf damarlarının herhangi bir nedenle tıkanması halinde, tıkanmanın olduğu yerde şişkinlikler olur. Bu şişmeler genelikle el, kol, ayak, bacak, yüz ve hatta gövdede dahi şişmeler olabilir. Bu durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir.

 

A-) Lenf ödemi ?
Lenf ödeminin oluşması lenf damarlarının doğuştan özürlü olması nedeniyle olabilir. Buna tıp dilinde primeri (ilk) lenf ödemi (su toplaması ) denir. Buradaki kişilerin hayatlarının ilk yarısında lenf ödemi görülebilir. Sekunder lenf ödeminde ise lenf sistemi sağlıklı olmasına rağmen dış etkenler nedeniyle tıkanmalardan dolayı ve lenf ödemi oluşur.

 

Bu etkenlerden bazıları: 
1-) Lenf damarlarının bakterıler, parazitler veya virüsler tarafından iltihaplanması 
2-) Büyük çaplı yaralanmalar ve yanıklar vede bunların kolay iyileşmemesi
3-) Kötü huylu lenf bezesinin amaliyatla alınmasından sonra uyğulanan ışınlama tedavisi sonucu lenf sistemi tahrip olur ve buda lenf ödemine sebep olabilir.

 

Sekunder lenf ödemi 
Genelikle doktorların derideki kanserli uru tedavileri sonucu ortaya çıkar. Genelikle cinsel organlar, karnın alt kısmı veya kalça ve çevresinde oluşur. Kol lenf ödemi genelikle göğüs kanserinin amaliyatla alınmasından sonra uyğulanan ışın tedavisi sonucu görülür. Baş, boyun ve yüzde görülen sekunder lenf ödemi ise boyun, burun ve koltuktaki kanserli urun alınmasından sonra uyğulanan ışınlama tedavisi sonucu ortaya çıkar.

 

Lenf ödeminin başka faktörleri nelerdir?
1-) Toplar damar hastalıkları: Variz, trombüs ve verit (toplar damar iltihaplanması ) gibi
2-) Bağırsak, böbrek ve karaciğer hastalıkları
3-) Kalp hastalıkları
4-) Allerjik reaksiyonlar
5-) Hormon bozuklukları
6-) Deri altının aşırı yağlanması
7-) Yaralanma ve yanıklar 
Lenf ödemi teşhis edildikten sonra tedavi edilebilir.

 

Lenf ödeminin sebep olabileceği komplikasyonlar!
1-) Ödemin sertleşmesi (Fibroz)
2-) Deri altındaki aşırı yağlanmalar
3-) İltihaplanmalar
4-) Ödemli bölğede kötü huylu urlar gelişebilir.
5-) El, kol, ayak ve bacaklarda duyğusuzluk
6-) Hareketlerini frenleme (ağrı nedeniyle)
7-) Ödemin sürekli büyümesi
Zamanında doğru teşhis ve müdehale ile tedavisi mümkündür.

 

B-) Lenf bezi kanseri, Morbus Hodgkin, Lenfom
Lenf kanseri nadiren görülen bir kanser türüdür. Heidelberg Kanser Araştırmalar Merkezine göre yılda 2000 kişide lenf bezi kanseri görülmektedir. Lenf bezi kanserinde (lenfom) önce lenf bezeleri ağrısız şiştir. Hastalık her zaman ortaya çıkabilir. Lenfom 20-40 yaşları arası veya 70 yaşından sonra görülür. Lenfom zamanında teşhis edilirse tedavisi mümkündür ve % 80 başarılı olunmaktadır.

 

Lenfom olanların % 40-60?ında Epstein Barr Virüsü olduğu tesbit edilmiştir. Bu nedenle kansere virüslerin sebep olduğu tahmin edilmektedir. Bu kanser türünü ingiliz asıllı doktor Hodgikin teşhis ettiğinden onun ismi ile anılmaktadır. Bu nedenle onun adı ilede anılır.

 

Lenfom nasıl oluşur? 
Lenf bezi kanserine lenfadenom veya lenfom?da (lymphoma) ismi ile anılan kanser grubuna girer. Burada bütün vücuda yayılmış olan ve bunları bunları lenf damarları birbirine bağlar ve ayrıca dalak, timus bezi, ve omur iliklerde bağlantılıdır bu nedenle metazdazları bu organlarada yayılabilir.

 

B- Hücreleri (lenfosit, lymphocyte) 
Lenf bezeleri tarafından salğılanır ve bunlar normal olarak plasma hücrelerine dönüşürler ve bunlar antikorlar salğılıyarak mikropları öldürür. T-Hücreleri ise dirkt olarak mikropları (bakteri, virüs ve mantarlar) zararsız hale getirir. Lenfom?da ise B-Hücreleri plasma hücresine değil Sternberg- Reed-Hücreleri denilen aşırı büyük ve anormal hücrelere (Dev-B-Hücreleri) dönüşür. Dev-B-Hücreleri diğer hücreler gibi zamanı gelince ölmezler ve sürekli Dev-B-Hücreleri üretirler. Dev-B-Hücrelerinin bu durma dönüşmesine Epstein-Barr-Virüsün sebep olduğu % 40-60 oranında tesbitedilmiştir.

 

Lenfom’un belirtileri nelerdir?
Lenfom ağrısız ve hissetirmeden büyüyen lenf bezelerinde özeliklede ense, boyun, göğüs ve karında kendini gösterir.
1-) Yorğunluk, döğülmüş gibi halsizlik ve güçsüzlük
2-) Ateşbasması, geceleri ateş basması
3-) Zayıflama, kilo kaybetme ve hatta ağırlığının % 10?undan fazla kilo kayıbı olabilir.
4-) İştahsızlık
5-) Kaşıntı
6-) Nadiren alkol içtikten sonra lenf beyelerinde ağrı hissedilirse
7-) Karaciğer ve dalak büyümesi
😎 Kansızlık (anemi) görülür, şayet omuriliğe yerleşmişse
Lenfom ilerlemişse o zaman dalak ve omuriliğede kanserli hücre geçer ve metazdaza sebep olur.

 

Lenfom nasıl teşhis edilir?
Lenfomu teşhis için şişen lenf bezelerinde alınan bir miktar doku mikroskopla incelenir. Şayet normal B-Hücreleri Dev-B-Hücrelerine (Sternberg-Reed-Cell) dönüşmüşse o zaman lenfom (lenf bezi kansri) olduğu anlaşılır. Ayrıca ultrason, komputertomografi veya omurilik biyopsisi ile de teşhisler yapılabilir.

 

Lenfom’un beli yayılım devreleri vardır 
1-) 1. Devre: Burada sadece bir lenf bezinde kanser oluşmuşsa 
2-) 2. Devre: İ ki veya daha fazla lenf bezine kanser yayılmışsa
3-) 3. Devre: İki veya daha fazla lenf bezesinin diyaframın her iki tarafında olursa
4-) 4. Devre: Birden fazla organa yayılmışsa: akçiğer, karaçiğer ve omurilik gibi

 

Lenfom nasıl tedavi edilir?
Ortodoks tıppa göre birinci ve ikinci Devredeki lenfom ışınlama ve kemoterapi (chemotherapie) ile tedavi yapılır. Işınlama ve kemoterapinin yan tesirleri oldukca büyüktür.
 
  İşgörmezlik ödemesi (İstirahat Raporu) parası T.C. Ziraat Bankasına ve PTT ye yatmakta ve ödemeler bazı nedenlerden dolayı gecikmekte,mesela ayın 1 ile 8'i arasında sistemde görülebilen ödemeler diğer günler görünmemektedir.Bu ödemelerin en az 1 ay süre i...
Toprağı nemlendirir Toprağın kurumasını önler Toprağın kireçlenmesini önler Toprağı canlandırır Toprakta ki mikro organizmayı artırır Suyun akıp gitmesini önler Kuru ve verimsiz toprağı canlandır ORMUS TARIM; Bor, çinko, mangan, molibden, bakır, selen...
Kadirli yöresinde yaşanan ağalar ve eşkiyalar kavgasında halkın belleğinde Safiye Mehmet olarak bilinen eşkiyanın Yaşar Kemal tarafından İnce Memed olarak romana dönüştürüldüğü görüşleri yaygındır. Kadirli'de Safiye Mehmet hakkında araştırmalar yayan FOTO GÜNEŞ'in...