reklam

Kinesiya, Seyahat hastalığı

5 sene önce osm@n tarafından yazıldı ve hakkında 1 yorum yapıldı.
seyahat hastalığı

seyahat hastalığı

Seyahat rahatsızlıkları:

Seyahat rahatsızlıklarını ikiye ayırmak gerekir: 

1-) Otomobil, otobüs, tren uçak ve gemi gibi vasıtaların tutması, buna hareket hastalığı veya kinetozis denir. 

2-) Seyahat enfeksiyon hastalıkları: Seyahat yapılan ülkenin ortamına alışamama nedeniyle bulaşıcı hastalıklara yakalama ve bunların başında: ishal, kanlı ishal, kolera, sıtma, migren, bulantı, başağrısı, kusma vb., rahatsızlıklar ortaya çıkar. 

A-) Kinetozis, hareket hastalığı, vasıta tutması:

Kinetozis her hangi bir trafik aracı ile hareket ederken ortaya çıkan bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklardan , yani vasıta tutması veya yunanca kinetozis’den bahsedebiliriz. Kinetozis yunanca hareket etmek anlamına gelir. Bu rahatsızlık sadece insanlarda değil hayvanlarda da görülmektedir, özelikle de memeli hayvanlar, kuşlar, ve hatta balıklarda kinetozis görülür. Kinetozis genelikle 2-12 yaşları arasındaki çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde az ve yaşlılarda daha az görülür. Bu rahatsızlık otomobil, otobüs, tren, uçak ve gemide, özellikle de gemide çok görülür. 

Kinetozis nasıl oluşur?

İç kulakta denge organı bulunur, buna salyangoz (Cochlea) denir ve üç adet yay şeklinde kanalları vardır. Bu kanaları fonksiyonları üç yöne: sağ-sol, ön-arka ve yukarı-aşağı şeklinde düzenlenmiştir ve hareketleri beyine bildirerek dengede kalmayı sağlarlar. Denge organı ayakların hareketine göre ayarlanmıştır. Ani hareketlerde denge organı ayaktan aldığı bilgileri beyine iletirken problemler ortaya çıkar. Denizde daha çok daha çok hareket olduğundan daha çok problem yaşanır. 

Rahatsızlığın hafif belirtileri:

1-) Bulantı
2-) Kusma
3-) Başdönmesi ve baş ağrısı
4-) Terleme
5-) Nabız atışlarınada yükselme
6-) Yorğunluk ve dermansızlık

Rahatsızlığın ağır belirtileri:

1-) Hastalık duygusu (kırgınlık)
2-) Aşırı kusma
3-) Besinlerden tiksinme
4-) Yönünü tayinedememe
5-) Güçsüzlük 

Kinetozise karşı ne gibi tetbirler alınabilir?

Yola çıkmadan önce alkol, kahve ve süt içmemeli ve ağır yemekler yememeli vede seyahate dinlenmiş olarak çıkmalıdır. Seyahat sırasında otomobil ve otobüsün ününde oturmalıdır. Otomobil kulana şahısta bu tür rahatsızlıklar olmadığı gözlemlenmiştir, bu nedenle ya arabayı kendi kullanmalı veya önde oturmalıdır. Seyahat sırasında sık sık verilen molalar iyi gelir. Trende seyahatte trenin gidiş yönüne doğru oturulmalıdır. Otobüsle seyahatte ise mümkünse en önde oturmak ve önündeki manzara ve yola bakmalıdır. Uçağın mümkünse ortası uçuş sırasında sakin olduğundan mümkünse buradan bir yer ayırtmalıdır. Gemide ise geminin ortasındaki kabinler daha uygundur. Esans, benzin ve tuvalet kokusundan uzak durulmalıdır. Hareket hastalığı (kinetozis) üzerine konuşulmamalıdır. 

Kinetozisin tedavisi:

Seyahat sırasında çok yemek veya hiç yememek rahatsızlığı azdırır ve aynı şekilde süt ve meyve suyu içilmesi de uygun değildir, mümkünse sade su içilmelidir. Okumak iyi gelmez, bu nedenle çevreye bakmak daha uygundur. Sıcak havada seyahat iyi gelmez, bu nedenle serin havada seyahat edilmelidir ve yolculuk sırasında verilen molalar temiz hava çok önemlidir. Seyahat sırasında sakız çiğnemek iyi gelir. Şayet mümkünse zencefil hapı alınmalı, bunu bulmak mümkün değilse zencefil çayı içilmelidir. Zencefil bulunamazsa o zaman nane çayı ve nana şekeri iyi gelir.

b-) Seyahat enfeksiyon hastalıkları veya kısaca seyahat hastalıkları: 

Seyahat hastalıkları kişinin bir ülkeden başka bir ülkeye gitmesi ile başlar. Yani ülkenin su ve besinlerindeki mikroplar (bakteri, virüs ve mantarlar vede parazitler) kişide enfeksiyona sebep olabilir. Kişinin immün sistemi yeni çevredeki mikroplara karşı hafızasında kayıt olmadığından onlara karşı tedbir geliştiremez. Böylece bir çok rahatsızlık ortaya çıkar ve bunların başında ishal gelir. 

Rizikolu Ülkeler:

Uzak ülkelere seyahat edenlerin o ülkeler hakkında geniş bilgi sahibi olmaları gerekir. Gittikleri ülkelerin ne gibi enfeksiyona sebep olduğu bilinmeli ve buna karşı aşı yapılmalıdır. 

1-) Az rizikolu Ülkeler: 14 gün kalındığında enfeksiyona yakalanma oranı % 8 oranında olan ülkeler: Kuzey Amarika, kuzey ve batı Avrup, Avusturalya, Yeni Zellanda ve Japonya

2-) Orta rizikolu Ülkeler: 14 günlük seyahatte enfeksiyona yakalanama oranı % 8-14 arasında olan ülkeler: Güney Avrup (Türkiye dahil), Pasifik adaları, Arjentin, ve güney Afrika

3-) Yüksek rizikolu Ülkeler: 14 günlük seyahatte riziko oranı % 20-50 arasındaki ülkeler ise diğer ülkelerdir. 

Rizikosu yüksek Ülkelere seyahat edenleri alması gerekli tedbirler:

1-) Kesinlikle musluk suyu içilmemeli, dişleri dahi temizlemek için pet suyu kulanılmalıdır. 
2-) Et, balık, ve deniz ürünleri çiğ yenmemelidir. 
3-) Meyveler soyulduktan sonra yenmelidir. 
4-) Süt kaynatıldıktan sonra içilmelidir. 
5-) Salata ve mayonez’de tehlikeli olabilir.
6-) Yemekler en az 70 derece ısıtıldıktan sonra yenmelidir.

Ne zaman doktora gidilmelidir?

1-) Kanlı ishal görüldüğünde
2-) Yüksek ateş görüldüğünde
3-) Çok ağır bağırsak krampları görüldüğünde
4-) İshal üç gün içinde geçmediğinde
5-) Bebek ve çocuklarda ishal görüldüğünde hemen doktora gidilmeli, çünkü enfeksiyon olabilir.
6-) İshalle birlike kişi aşırı mineral kaybeder, bu doktorun vereceği tuz minerali karışımı ile giderilir.

Tedavi:

İshal üç günden fazla sürerse mutlaka doktora gidilmelidir. Geri kalmış ülkelerde enfeksiyona yakalanmak aniden olabilir. Bu nedenle dikkat gerekir. Anormalliklere karşı tedbirler alınır. Zencefilin seyahatte alınması çok önemlidir, çünkü immün sistemini güçlendirir. Böylece vücut mikroplara karşı daha kolay mücadele eder. 


www.bitkiseltedavi.com

  İşgörmezlik ödemesi (İstirahat Raporu) parası T.C. Ziraat Bankasına ve PTT ye yatmakta ve ödemeler bazı nedenlerden dolayı gecikmekte,mesela ayın 1 ile 8'i arasında sistemde görülebilen ödemeler diğer günler görünmemektedir.Bu ödemelerin en az 1 ay süre i...
Toprağı nemlendirir Toprağın kurumasını önler Toprağın kireçlenmesini önler Toprağı canlandırır Toprakta ki mikro organizmayı artırır Suyun akıp gitmesini önler Kuru ve verimsiz toprağı canlandır ORMUS TARIM; Bor, çinko, mangan, molibden, bakır, selen...
Kadirli yöresinde yaşanan ağalar ve eşkiyalar kavgasında halkın belleğinde Safiye Mehmet olarak bilinen eşkiyanın Yaşar Kemal tarafından İnce Memed olarak romana dönüştürüldüğü görüşleri yaygındır. Kadirli'de Safiye Mehmet hakkında araştırmalar yayan FOTO GÜNEŞ'in...