reklam

Karanfilin Faydaları

5 sene önce osm@n tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

 

karanfil

 

Ağaç | 10-20 metre | 6-9 Aylar | Ca,Ar,Na | Goncası,Sapı ve Yaprağı

Karanfil, Gemürznelken, Syzygium aromaticum MERR.et.L.M.PERRY.
Syn: Caryophyllus aromaticus L.
Eugenia aromatica BAİLL.
“ caryophyllus
Jambosa caryophyllus NIEDENZU

Familyası: Mersingillerden, Myrtengewâchse, Myrtaceae

Drugları: Karanfil ağacının goncası (çiçek açmadan önceki tomurcuklar), çiçek sapı ve yapraklarından çay, esans (eter yağı, uçucu yağ) ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

Giriş: Mersingillerin bir alt grubu olan Syzygiumgillerin bugün yeryüzünde takriben 500 çeşidi mevcuttur ve bunlardan en önemlileri Karanfil ile Jambol’dür. Özelliklerinin ve kullanılış şekillerinin ayrı ayrı olması nedeni ile ayrı ayrı incelemenin daha doğru olduğu kanaatindeyiz. Syzygiumgillerin hemen hemen tamamı tropik ülkelerde yetişir. Bu nedenle de kış-yaz mevsimleri yerine yağmurlu sıcak ayların hakim olduğu bir iklimde yetiştiğinden sürekli yeşildir.

Botanik:

Karanfil ağacının boyu 10-20 metre boyunda, gövde kalınlığı 20-50 cm çapında ve genellikle yuvarlaktır. Yaprakları 10-15 cm uzunluğunda, 3-6 cm eninde, eliptik veya geniş mızrak şeklinde, kenarları düz, derimsi, karşılıklı olarak dizilmiş olup 2-3 cm uzunluğunda bir sapa sahiptir. Çiçekleri sap ucunda demet şeklinde 10-15 adeti bir arada, beyazımsı pembe veya beyazımsı sarı renkte, 1-2 cm uzunluğunda boru şeklinde, uç kısmı dört loplu ve yıldız şeklindedir.

Yetiştirilmesi:

Türkiye’de ancak seralarda veya evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Hasat zamanı:

Karanfil çiçeklerini açmadan önce tomurcuk halinde iken toplanır, güneşli, havalı yerde kurutularak kaldırılır. Kurutulmuş karanfil goncasına kısaca Karanfil denir. Şayet Karanfil esansı (eter yağı, uçucu yağ) elde edilerek ise taze goncaları su buharı ile damıtılır (destilasyonu yapılır) ve kaliteli esans elde edilir. Kurutulmuş Karanfil tomurcuklarından da damıtılarak Karanfil esansı elde edilir fakat bunun kalitesi taze olana göre hafif düşüktür. Ayrıca Karanfil çiçek sapı ve Karanfil yapraklarından da esans elde edilebilir fakat kalitesi tabiî ki düşüktür.

Birleşimi:

Karanfilin (kurutulmuş karanfil goncası) birleşimindeki mad-deleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;

a) Eter yağ türevleri %15 oranında olup bununda en önemlisi %70-90 ile Eugenol (Ögenol) olup onu %10-15 ile Aceteugenol, %5-12 ile β-Caryophyllen takip eder. Bu dört madde eter yağın %99’unu oluşturur. Ayrıca Benzaldehyd, Benzylalkol, α-ve γ-Caryophyllen, Fanesol, Ozoeugenol ve Limonen içerir.

b) Flavonlara; Quercetin ve Kampferol ile bunların glikozitlerini içerir.

c) Tanenler; başta Gallusasidi, Ellagasit ve Fenolkarbonik türevlerinden (%10) Ferulasit, Kaffeasidi, Salicylasit ve Vanillinasidi sayabiliriz.

d) Triterpenler %2 civarında olup başta; Oleanolasit, Crataegolasit, β-Sitosterol ve Stigmasterol’u sayabiliriz.

Tesir şekli:

Antimikrobik (mikropları öldürücü), antiviral (virüsleri öldürücü), krampları çözücü, iltihapları önleyici, kanı inceltici, kusma, bulantı ve şişkinliği önleyici, mantarları yok edici ve E-coli bakterilerin azmasını önleyicidir.

Araştırmalar:

1) ABD’nin Kansas Eyaletinin Kansas Devlet Üniversitesi tarafından Karanfil tozu, Tarçın tozu, Sarımsak ve Güve otu tozu ile ayrı ayrı E-coli bakterileri ile bulaştırılmış (enfekte edilmiş) çiğ etlerin durumu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalarda bakterili çiğ etlerin Karanfil tozu ile %99, Tarçın ile %80, Sarımsakla %75 ve Güve otu ile %50 oranında bakterilerin zararsız hale geldiğini tespit etmiştir. (Nhk.9.98.13)
Bundan da özellikle çok sıcak olan tropik ve subtropik ülkelerde neden Karanfilin bu kadar çok kullanıldığı anlaşılmaktadır. Çünkü Karanfil taze yiyecekleri uzun süre bozulmadan koruyabilme özelliğine sahiptir.

Kullanılması:

a) Komisyon E’nin 223 nolu ve 30.11.19985 tarihi monografi bildirisine göre Karanfil veya Karanfil yağının ağız içi ve yutak iltihaplanmasına karşı ve diş ağrılarını dindirici olarak kullanılabileceğini beyan etmiştir.

b) Aroma tedavisinde; ağız, yutak, dişeti iltihaplanması, bronşit, diş ağrısı, baş ağrısı, ağız kokusu ve şişkinlik, bulantı ve mide ağrısına karşı kullanılır.

c) Halk arasında; başta ağız ve yutak iltihaplanması (ağız içi derisi), dişeti iltihaplanması ve diş ağrısına karşı kullanılır.

Ayrıca ağız kokusu, bulantı, kusma, mide ağrısı, nezle, şişkinlik, gastrit, bronşit, baş ağrısı ve boğaz ağrısına ve de yutkunamamaya karşı kullanıl¬makta, kalbi, beyni ve gözü kuvvetlendirdiği, cinsel gücü artırdığı iddia edilmektedir.

Açıklama:

E-coli bakterileri aslında yediğimiz besinleri parça parça ede-rek bağırsaklar tarafından sindirilmesine yardımcı olurlar. Fakat yanlış beslenme nedeni ile özelliklede aşırı miktarda et ve et mamulleri yenmesi sonucu E-coli bakterileri azarak hastalık yapar (patojen) bir şekil alır. Bunu ev köpeğine benzetebiliriz. Şayet köpek sağlıklı ise sahibine, ailesine, evine ve hayvanlarına başkalarının zarar vermesini önler. Şayet köpek kuduz olur ise sahibini, ailesini, hayvanlarını ve eşyalarını tanıyamayarak saldırganlaşır ve zararlı olmaya başlar. E-coli bakterileri mantarları virüsleri ve diğer mikropları zararsız hale getirecek özeliktedir. Karanfil dişi, tozu veya esansı her türlü mantara karşı ve özellikle başta dahilen bağırsak ve ağız içi mantarlarına karşı ve haricen de tırnak mantarına karşı esansı günde 3-4 defa mantarlı bölgeye sürülür.

Çayı:

Karanfil tozundan 0,1-0,5 gr veya 3-4 karanfil dişi bir bardağa konur ve üzerine 200-300 ml kaynar su ilave edilerek bardakta 5-10 dk kapalı tutulduktan sonra içilir.

Baharatı:

Karanfil esansı veya tozu başta etli yemekler, sebzeli yemekler, pastalar ve tatlıların yapımında tat vermek ve hazmettirici olarak kullanılır.

Aromaterapisi:

Karanfilin taze çiçek, tomurcuklar bulunamaz ise karanfil dişi su buharı ile damıtılarak eter yağı elde edilir. Bu yağ kısaca Karanfil yağı diye adlandırılır ve çeşitli bitki esansları ile karıştırılarak tedavide kullanılır.

Yan tesirleri:
Karanfil yağı saf olarak yüksek dozajda alınır ise zehirlenmeye sebep olabilir.

  İşgörmezlik ödemesi (İstirahat Raporu) parası T.C. Ziraat Bankasına ve PTT ye yatmakta ve ödemeler bazı nedenlerden dolayı gecikmekte,mesela ayın 1 ile 8'i arasında sistemde görülebilen ödemeler diğer günler görünmemektedir.Bu ödemelerin en az 1 ay süre i...
Toprağı nemlendirir Toprağın kurumasını önler Toprağın kireçlenmesini önler Toprağı canlandırır Toprakta ki mikro organizmayı artırır Suyun akıp gitmesini önler Kuru ve verimsiz toprağı canlandır ORMUS TARIM; Bor, çinko, mangan, molibden, bakır, selen...
Kadirli yöresinde yaşanan ağalar ve eşkiyalar kavgasında halkın belleğinde Safiye Mehmet olarak bilinen eşkiyanın Yaşar Kemal tarafından İnce Memed olarak romana dönüştürüldüğü görüşleri yaygındır. Kadirli'de Safiye Mehmet hakkında araştırmalar yayan FOTO GÜNEŞ'in...