reklam

Kabakulak Hastalığı

5 sene önce osm@n tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.
kabakulak hastalığı
kabakulak hastalığı

 

Kabakulak, parotitis epidemica:

Kabakulak’a virüsler sebep olur vede bu virüsler damalcık enfeksiyondur. Tükrükteki damalların öpme, konuşma, hapşırma gibi etkenlerle yayılması ile başkalarına, özeliklede 15 yaşından küçüklerde görülen bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonda tükrük bezelerinin özeliklede kulakaltı bezesinin şişmesi ile kendini beli eder. Bu nedenlede kabkulak ismi ile anılır. Büyük şehirlerde hastalık çok hızlı yayılabilir. Kabakulağı tehlikeli yapan başka organlarında bu enfeksiyondan etkilenerek pankreas ve husye (testit) iltihapalanmasıda görülebilir. Buda ileride kısırlık veya ikdidarsızlığa sebep olur.

Virüsün 17-21 günlük bir enkübasyon (mirobun vücuda girip ortaya çıkışına kadar süren zaman , kuluçka devresi) vardır. Hastalanan çocuğun boynunda sertleşme ve tutulma, isteksizlik, bulantı ve kusma görülürse mutlaka doktora görünmek gerekir. Şayet bu belirtiler olursa beyin zarı iltihaplanması (menenjit) var demektir, buda çok tehlikeli olup hemen çok hızlı yayılabilir. Çocuğn iyileşmesi için doğru teşhis ve doğru tedavi şarttır.

Kabakulağın belirtileri (semptom):

1-) İştahsızlık, yorğunluk, mideağrısı, hafif ateş ve hafif başağrısı
2-) 24 Saat içinde kulağın birinde ağrılar dörülür. Ağız açıp, kapama, çiğneme ve yutkunmada ağrı olur. Önce bir kulakaltı sonra diğeri şişer.
3-) Şişkinlik sınırlı değildir, bu nedenle diğer bezelerde şişebilir.
4-) Ağrılar 6-7 gün içinde geçer ve bazı çocuklarda hiç ateşlenme görülmez.
5-) 7. günden sonra iyileşme başlar ve 2 hafta sürebilir.

Kabakulağın teşhisi:

Çocuk kabakulak enfeksiyonu olan çocuklardan 2-3 hafta önceden birlikte olmuşsa enfeksiyona yakalanabilir. Kan muayenesiyle ve kulakaltı bezelerinin şişmesinden teşhis konabilir.

Kabakulağın sebep olabileceği komlikasyonlar:

1-) Kabakulak virüsü vücudun başka organ veya dokularına yayılabilir.
2-) Ağır başağrısı, ateş, kusma, boyun tutulması, dokununca aşırı duyarlılık menejite işarttir.
3-) Hastalık erkek çocuklarda ve yetişkinlerde % 20 oranında husye iltihaplanmasına(testitis) sebep olur. Bu 3-4 gün sürer ve husyelerde ağrıya sebep olur. Husyelerin ikisinde birden görülen iltihaplanma kısırlığa sebep olur.
4-) Pankreas -, eklem-, sinir-, ve nadirende böbrek iltihaplanmasına sebep olabilir
5-) Göz yaşı bezelerindeki şişkinlik görme bozukluklarına sebep olabilir.

Kabakulağın tedavisi:

1-) Kabakulağa yakalanan çocukların çoğu evde tedavi edilir ve genelikle problemsiz geçer.
2-) Çocuğun kol ve bacakları sıcaksa sirke sarğısı yapılır (hidroterapi) .Yüksek ateş nedeniyle ayrıca ekstra sık giyindirmekte iyi değildir.
3-) Bazı çocuklar ateş nedeniyle yatmak isterken, bazıları oynamak ister
4-) Çocukların mümkün oldukca hayvansal besin yememeleri ve hafif yememeleri vede bol su içmeleri gerekir.
5-) Asitli içecekler (cola,fanta) ve portaka suyu iyi değildir, çünkü aşırı tükrük salgılamasına neden olur.
6-) İmmün sistemini kuvetlendirmek gereklidir böylece vücudun virüslere karşı direnci artar.

  İşgörmezlik ödemesi (İstirahat Raporu) parası T.C. Ziraat Bankasına ve PTT ye yatmakta ve ödemeler bazı nedenlerden dolayı gecikmekte,mesela ayın 1 ile 8'i arasında sistemde görülebilen ödemeler diğer günler görünmemektedir.Bu ödemelerin en az 1 ay süre i...
Toprağı nemlendirir Toprağın kurumasını önler Toprağın kireçlenmesini önler Toprağı canlandırır Toprakta ki mikro organizmayı artırır Suyun akıp gitmesini önler Kuru ve verimsiz toprağı canlandır ORMUS TARIM; Bor, çinko, mangan, molibden, bakır, selen...
Kadirli yöresinde yaşanan ağalar ve eşkiyalar kavgasında halkın belleğinde Safiye Mehmet olarak bilinen eşkiyanın Yaşar Kemal tarafından İnce Memed olarak romana dönüştürüldüğü görüşleri yaygındır. Kadirli'de Safiye Mehmet hakkında araştırmalar yayan FOTO GÜNEŞ'in...