basur tedavisi

basur tedavisi

Hemoroid kelimesi latince kaima, yani kan ve rhein akan kelimelerinden oluşmuştur. Kalın bağırsağın son 20 cm’lik kısmınarektum (intstinum rectum) denir ve gaita burada toplanır. Rektumun (son bağırsak) ucunda ise anüs (anal, kakat, halka) denilen 3-4 cm’lik bir kısım vardır.
Anüsün kapanma kasları çok yoğun atar ve toplar damarlarla donanmıştır. Basura genelikle 50 yaşını aşanlarda % 50 oranında görülür. Basur anal halkasının dışında oluşmuşsa dış hemoroid, içinde oluşmuşsa iç hemoroid denir.

Hemoroid nasıl oluşur?

Hemoroidin oluşmasında ana sebep kabızlıktır. Ayrıca sağlıksız beslenme, yani daha çok lifsiz besinle beslenenler, sürekli oturarak çalşanlar, şişmanlık ve fazla hareket etmeyen şahıslar daha çok görülür. Aradoku ve toplar damar zafiyeti olanlarda daha kolay basur oluşur. Son bağırsakta (rektum) toplanan gaita normalde fazla değildir, kabız insanlarda ise burada çoğalan gaita (defi-hacet) rektumun genişlemesine, damarların gerilmesine neden olur. Kişi defi-hacetini yaparken daha önce çok gerilmiş olan damarlar, bu seferde çok gevşer ve kişinin ıkınarak kendini zorlaması damarlarını yapısının bozulmasına ve zamanla basura sebep olur.

Hemoroidin devreleri:

1. Evrede hemoroid anüsün içindedir, kanama ve kabızlığa sebep olur.
2. Evredeki hemoroid memeleri dışkılama sırasında dışarı çıkar.
3. Evrede memeler zorlukla elle içeri itilir.
4. Evredeki hemoroidin memeleri sürekli dışarıdadır.

Hemoroid nasıl tanınır?

Makattaki kaşıntı özelikle de defi-hacetten sonraki kaşıntı basur olduğuna işarettir. Defi-hacet üzerinde kan varsa , tuvalet kağıdına kan bulaşmışsa veya tuvalette kan görülürse basur olabilir.
Ayrıca anüste yanma, ağrı, sümüksü dışkı (gaita) veya yağlımsı dışkıda basura işaret olabilir. Anüsten kan gelmesi basura sebep olabileceği gibi kanser olma durumu da olabilir. Bu nedenle kan göründüğünde mutlaka doktora gidilmelidir.

Basurun teşihisi:

Basurun teşhisi aslında oldukça kolaydır, şayet ilerlemişse zaten meme şeklinde dışarı çıkar. Basur henüz 1.devrede ise o zaman meme henüz oluşmamıştır. Yanma, kaşıntı, kanama ve benzeri anüs rahatsızlıkları olunca doktora gidilmelidir.

1-) Doktor hastaya rahatsızlığının geçmişini sorar.
2-) Doktor parmakla dokunarak muayene eder ve varsa sertlikleri vede gerilimleri teşhis eder.
3-) Rektoskopi ile muayene edilir, ucu ışıklı aletle rektuma bakılır ve burada kanser olma ihtimali olabilir ve buda bu aletle teşhis edilir.

Basura karşı alınabilecek tedbirler:

Bu tedbirlerein başında lifli besinlerle (sebze, meyve ve kepekli un mamulleri) beslenme en önemlisidir. Bu şekilde lifli besinler bağırsağı harekete geçirir.

1-) Kepeli ekmek, yulaf ezmesi, keten, susam, sebze ve meyve (meyveyi kabuğu ile yemek gerekir)
2-) Beyaz ekmek, çikolata, hamurlu yiyecekler, siyah çay ve kahveden uzak durulmalıdır.
3-) Hafif spor veya düzenli yürüyüşler yapılmalı
4-) Defi- hacette acele edilmemeli
5-) Müshil yapıcı ilaçlar mahsurludur, çünkü mineral kayıbına sebep olur ve basuru dahada kötüleştirir.
6-) Rahatsız olunduğunda mutlaka doktora gidilmelidir.

Basur nasıl tedavi edilir?

Basur rahatsızlıklarında hastanın mutlaka lifli besinler (sebze, meyve, kepekli un mamülleri) yenmeli ve de bol su içilmelidir. Basurun ölmez diken,çobançantası,at kestanesi ve civan perçemi preparatları ile kalıcı tedavi yapılabilir.

ETİKETLER

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Çarkıfelek Bitkisi

Sonraki Yazı:Bodur Otu

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.