reklam

Ev Yapımı Antakya Döneri

5 sene önce osm@n tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

 

antakya döneri sosu

antakya döneri

Antakyalılar veya Antakya’ya yolu düşenler mutlaka meşhur Antakya dönerinin tadına bakmışlardır.Ben şahsen tadına bakmakla kalmıyorum. 10 gün kalsam 10 gün döner yiyorum. Bence Türkiye’de yapılan en güzel tavuk döner Antakya’da yapılandır. İskenderun’ un da güzel olur diyebilirsiniz ben il sınırı olarak söz ediyorum.

Antakya’da döner dürüm olarak verilmekte,tavuk döner ve özel sosu tadını çok güzel yapmaktadır.Ayrıca uzun zamandır gitmiyordum.En son gittiğimde yanında taze nane vermişlerdi çok güzel gidiyor.Yanında vazgeçilmez olarak ta tabiki acı yeşil biber on numara.

İstanbul’a döndüğümüzden bu yana Antakya dönerinin tadı damağımızda ama O tadı İstanbul’da bulmak çok zor. En azından ben bulamadım.Geçenlerde aklıma geldi.Acaba ben niye yapmayayım diye. Önce nette araştırmalar yaptım. Özellikle dönerin sosunu bulmam lazımdı. Ama maalesef bulamadım. Saatlerce uğraşmama rağmen sadece 1 sitede baharat karışımdan bahsetmekte.

Bu nedenle teyzeoğlunu aradım.Kendisi Antakya’da oturuyor. Bildiği kadarıyla anlattı. Bizde dışardayken malzemeleri aldık eve döndük.

Malzemeler :

– Lavaş ekmek veya biraz kalın oluyor ama pide olabilir. Diğer ekmeklerle boşuna uğraşmayın tadı olacağını sanmıyorum.

– Biber salçası 1 yemek kaşığı,ben koymadım ama sevenler 1 yemek kaşığı da domates salçası ilave edebilirler.

– Zahter veya kekik hemen hemen aynı tat zaten.Seçim sizin.

– Nane,köri,pul biber, karabiber, hardal olmazsa olmazım. Siz isterseniz başka baharatlarda koyabilirsiniz.

– Patates kızartması.

– Sıvı yağ.

– Mayonez ve Ketçap

– Döneri yapamayacağımız için marketlerde satılan hazır dönerlerden alınabilir. Veya döner yapılan yerlerden sadece döner alınabilir.

Öncelikle sıvı yağı bir tavaya koyun, biraz su ilave edin,salçayı koyun kıvama gelinceye kadar ateşte ısıtın.Ardından bir tutam nane,bir tutam karabiberi, bir tutam başka baharat koyacaksanız onları tavaya koyun salçayla beraber karıştırın.Kıvama gelince ateşten alın. Burası tamamdır.

Ardından mayonez,ketçap,hardal ve köriyi başka bir kapta karıştırın. Şimdi bütün malzemeleri bir birine karıştırın. Sosumuz hazır.

Patatesleri kızartın.

Şimdi ise lavaş veya pideyi ısıtın mikrodalga veya fırın size kalmış  ben tost makinasında ısıttım.

Bu arada tavuk döneri  de tavada ısıtın.

Şimdi tost makinasından lavaşı alın, açın, sosu üzerine sürün.Ardından döneri ilave edin.En son patates kızartmasını ekleyin.Arzu ederseniz acur turşusu da koyarsınız biz almayı unutmuşuz.

Ben bu şekilde yaptım tam olarak Antakya döneri olmasa da en azından O tada yakın bir tat aldım.

Afiyet Olsun.

  İşgörmezlik ödemesi (İstirahat Raporu) parası T.C. Ziraat Bankasına ve PTT ye yatmakta ve ödemeler bazı nedenlerden dolayı gecikmekte,mesela ayın 1 ile 8'i arasında sistemde görülebilen ödemeler diğer günler görünmemektedir.Bu ödemelerin en az 1 ay süre i...
Toprağı nemlendirir Toprağın kurumasını önler Toprağın kireçlenmesini önler Toprağı canlandırır Toprakta ki mikro organizmayı artırır Suyun akıp gitmesini önler Kuru ve verimsiz toprağı canlandır ORMUS TARIM; Bor, çinko, mangan, molibden, bakır, selen...
Kadirli yöresinde yaşanan ağalar ve eşkiyalar kavgasında halkın belleğinde Safiye Mehmet olarak bilinen eşkiyanın Yaşar Kemal tarafından İnce Memed olarak romana dönüştürüldüğü görüşleri yaygındır. Kadirli'de Safiye Mehmet hakkında araştırmalar yayan FOTO GÜNEŞ'in...