bor madeni

bor madeni

 

20 yıla yakın bir süredir yaptığı çalışmalar sonucunda Nano ve Nano altı (Angstrom) Bor kristallerinden (MCDP), 23 proje geliştirilip, ilk defa Bor yakıt olarak üretilerek, Bor Power Nanofuel markasıyla piyasaya sunuldu.

NNT A.Ş. uzmanları Bor’un doğrudan araç yakıtı olarak kullanılabilecek farklı ve yeni bir sistem geliştirerek, buna da “Nano Hydro Borazine” teknolojisi adını verdi.
“Nano Hydro Borazine” teknolojisi sayesinde, yakıt sisteminde performans arttırıcı ve temizleyici bir etki sağlıyor. Parlama noktası ve ısı iletkenliği çok yüksek olan bu Nano Hydro Bor molekülleri özellikle havacılık ve roket sistemlerinde yüksek performans sağlayan yüksek kaliteli bir son nesil Bor yakıtıdır.
Kullanıldığı yakıt sistemi içerisinde milyarlarca adet minik pozitif elektron yüklü “Nano Hydro Bor” molekülleri Akaryakıtın oktan değerlerini önemli oranda arttırarak, yakıtın daha performanslı ve ekonomik yanmasını sağlıyor.

Bor yakıtının hem benzinle hem mazotla çalışan araçlara konulabileceğini bildiren Arvas, şöyle konuştu:  “Ürettiğimiz bor yakıtı direk aracın yakıt deposuna konuluyor. Hem benzine hem mazota katkı olabiliyor. Bor uzay araçlarında da kullanıyor. Yanması çok yüksek. Yakıta katıldığı zaman, araçlar en az 300 – 350 kilometre fazla gidecektir. Benzinle bin kilometre giden bir araç bu katkıyla bin 350 kilometre yapar. Gelecek zamanlarda benzin istasyonları gibi, bor istasyonları kurulacak ve bor yakıtı benzinden 10 kat daha düşük olacak. Çünkü madenin kaynağı Türkiye”de. Biz teknolojiyi üreterek dünyanın hizmetine sunduk, henüz bor yakıtına fiyat biçmedik. Biz Türk borunun depolara girdiğini göstermek istedik, bunu da başardık”.

NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri A.Ş. Bilim adamları tarafından geliştirilen Nano Hydro Bor-Azine (Nano Fuel) Bor yakıtı ile çalışan motorun benzinli-dizel ve Hidrojen esaslı motor sistemlerine kıyasla üstünlüklerini ve avantajları şunlar: “Güvenli oluşu, Taşıma ve saklama kolaylığı, Emisyonsuz oluşu”.

 

Son yıllarda yaşanan ekolojik sıkıntılar, küresel ısınma problemi, tükenen petrol rezervleri ve Karbon içerikli yakıtların çevre kirliliği yaratmasına karşın alternatif yakıt sistemleri üzerinde çok ciddi AR-GE çalışmaları yapılmaktadır. Dünyanın önde gelen bilimsel araştırma laboratuarlarında gerçekleştirilen bu çalışmalarda Hidrojen yakıt sistemlerinin temiz, verimli ve güvenilir olduğu görülmüştür. Fakat depolama problemi hidrojen yakıtlı araç üretiminin önünde en büyük engeli teşkil etmektedir.

1- Hidrojen depolama problemi Bilim ve Teknoloji çevrelerini alternatif madde arayışına itmiş, yapılan araştırmalar ve deneyler 1970’li yılların ikinci yarısından itibaren BOR elementinin ALTERNATİF YAKIT olarak kullanılabileceği üzerinde görüş birliğine varılmış, günümüze kadar sayısız AR-GE çalışmaları sonunda BOR’un yakıt olarak kullanılabilirliği otoritelerce kabul edilmiştir.

NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AR-GE San.Tic.A.Ş. ,AR-GE laboratuarlarında 20 yıla yakın bir süredir yaptığı çalışmalar sonucunda Nano ve Nano altı (Angstrom) Bor kristallerinden (MCDP) , 23 proje geliştirilmiş ve bu Alternatifsiz Projeleri etap – etap endüstriyelleştirmeye başlamıştır. Dünya’ da ve ülkemizde ilk defa Bor’ u yakıt olarak üretmiş, “NANO FUEL” markasıyla yurt dışında ve yurt içinde satışa arz etmeye başlamıştır

NNT A.Ş.’nin diğer Proje ürünlerinde olduğu gibi BOR POWER NANOFUEL’ de Dünya’ da bir ilk olarak yakıt ve otomotiv sektöründe heyecan oluşturmuştur.

Teknik ve Bilimsel olarak BOR’ un, yani NANO FUEL’ in yakıt olarak kullanılmasına kısa bir açıklamayla cevap vermek gerekirse;

– Bor Elementi tabiatta saf olarak bulunmaz ve Na, Ca, H, O gibi elementlerle bileşen olarak, Kolemanit Tinkal ve Üleksit gibi cevherler doğada karşımıza çıkmaktadır. Bu üç çok kıymetli Bor bileşeni, Dünya’nın en değerli Bor bileşenleri olarak dünya rezervinin % 94,7 si ülkemizde bulunmaktadır. Milli olan ve Devletin işletmesinde olan Bor Madenlerini ETİ HOLDİNG ( Eti Bor A.Ş.) işletmekte, ilk rafinerasyonunu yaparak Borik Asit (B2 HO3) e dönüştürmekte ve bundanda B2 O3 – BOR OKSİT üretilmektedir. NNT A.Ş. B2 03’ ü kendisine ait olan bir teknolojiyle BN-BOR NİTRÜR’ e dönüştürmekte ve bundan da %99,9 saflığında Nano Bor üretmektedir.

NNT A.Ş. uzmanları BOR’ un doğrudan araç yakıtı olarak kullanılabilecek farklı ve yeni bir sistem geliştirmiş ve buna da “Nano Hydro Borazine ” teknolojisi adını vermiştir. Saflaştırılmış Bor ¾ oranında oksijen bileşimiyle yanma odasına aktarılarak 90-110 bar basınç’a maruz kalan Bor Power Nano Fuel egzotermik bir reaksiyona girerek Patlar ve Pistonu yukarı hareket ettirir. İçten yanmalı motorlardaki normal itme kuvveti daha da güçlendirilmiş olmaktadır.

“Nano Hydro Borazine” teknolojisi sayesinde, yakıt sisteminde Performans arttırıcı ve temizleyici bir etki sağlar. Parlama noktası ve ısı iletkenliği çok yüksek olan bu NANO HYDRO BOR molekülleri özellikle havacılık ve Roket sistemlerinde yüksek performans sağlayan yüksek kaliteli bir son nesil BOR yakıtıdır.

Kullanıldığı yakıt sistemi içerisinde milyarlarca adet minik pozitif Elektron yüklü “NANO HYDRO BOR ” molekülleri Akaryakıtın oktan değerlerini önemli oranda arttırarak, yakıtın daha performanslı ve Ekonomik yanmasını sağlar Bununla birlikte yakıt sistemi içersinde oluşabilecek her türlü Korozyon etkisine sahip zararlı parçacıkları temizler, birikmesini engeller ve enjektör sisteminin ideal bir şekilde yağlanmasını sağlar. Ayrıca egsoz gazlarını azaltarak, ekolojik çevreyi korur.

BOR YAKITININ  OLAĞANÜSTÜ AVANTAJLARI

NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri A.Ş. Bilim adamları tarafından geliştirilen NANOHYDRO BOR-AZİNE (NANO FUEL) Bor yakıtı ile çalışan motorun benzinli-dizel ve Hidrojen esaslı motor sistemlerine kıyasla üstünlüklerini ve avantajlarını ifade etmek gerekirse;
a- Güvenli oluşu,
b- Taşıma ve saklama kolaylığı,
c- Emisyonsuz oluşunu yeterli sebep olarak sıralayabiliriz.
a- GÜVENLİ OLUŞU:

Bor yakıtı, kolaylıkla yanmayan bir yapıdadır. Dolayısıyla infilak etme, kıvılcımla, ateşle tutuşma riski yoktur. Bir kaza anında patlama meydana gelmeyecektir. Bu yönüyle Bor çok önemli bir yakıttır ve nakliyesinde risk olmayışı Bor yakıtı için bir üstünlük ve alternatifsizlik kazandırmaktadır.

b- TAŞIMA VE SAKLAMA KOLAYLIĞI

1 gr Hidrojenin yakıt değerleri, 2,2 gr Bor ile elde edilebilmektedir. Bor daha fazla bir oranda görünse de ,HACİM olarak 1 gr Hidrojenin kapladığı hacmin, Bor ancak 11’ de biri (1/11) kadar hacim kaplar Hidrojenin kalın bir Tank’ ta tutulabileceği düşünüldüğünde kaplayacağı hacim araçlar için hiçte ekonomik olmamakta ve kullanılabilirliği mantıklı görünmemektedir.Çünkü uçucudur ve dünya’nın en hafif yanıcı elementidir. BOR 11 kat daha küçük bir hacim kaplamakla beraber uçucu olmadığından yıllarca kullanılabilecek ve eksilmeyecektir. İnert yapısıyla Bor yakıtı kara ve deniz kazalarında toprağa ve suya karışması halinde hiçbir zaman kirlenmeye neden olmayacak, toprakta doğal bitkiler için besleyici olacak ve, denizlerde de kolay çözülerek, zaten deniz suyunda olan Bor elementi ilave bir risk oluşturmayacaktır.

c- GAZ EMİSYONU OLUŞTURMAZ

BOR inert bir malzeme olarak çevre dostudur, yanma sonrası gaz emisyonu oluşturmamaktadır. Otomobillerin dışında endüstride büyük çaplı yakıt olarak kullanılmasında yanma sonrası “Boria” olarak tanımlanan bir ürün açığa çıkar ki, bu ürün Hidrokarbon tanklarda toplanır, preslenir tekrar işlenerek yakıt olarak kullanılabilmektedir. Bor yakıtı olarak Nano Hydro Bor-azine (Nano fuel) nin hiçbir atığı yoktur.

Yukarıda kısaca açıkladığımız Nano Hydro Bor-azine Bor Power Nano Fuel olarak Benzin ve Dizel yakıtlara katkı olarak kullanılacak Dünya’nın ilk Bor yakıtıdır.

Teknoloji ve Otomotiv sektörü gelecek 5-10 yıl içerisinde tamamen Bor yakıtı ile çalışan arabalar üretecek, ancak Türk Nanoteknoloji’sinin “Nano Fuel İnfinite” ürünlerini kullanmak mecburiyetinde olacaklardır.

Bu da bizlere gösteriyor ki NNT A.Ş. Tribolojik Nano Yağlayıcı ürünlerinde olduğu gibi, yakıt sektöründe de ilkleri başarmanın onur ve gururunu tüm milletimize yaşatacak ve paylaşacaktır.

KAYNAK : http://www.nnt.com.tr   – http://www.stargazete.com

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Sinirli Otu

Sonraki Yazı:Kansızlık (Anemi) Nedenleri ve Tedavisi

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.