Buradasınız: / Genel / Aşağıbozkuyu Köyü

 

 

Aşağıbozkuyu Köyü Osmaniye’nin Kadirli İlçesine bağlı Kadirli’ye 12 Km., Osmaniye’ye 35 Km uzaklıkta bir köydür. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS 2012 ) göre köy nüfusu 601 kişidir. Bunlardan 294’ü erkek 307’si bayandır. Köy Maraşlı,Hacıçolaklı ve Merkez olmak üzere 3 mahalleden oluşmaktadır.Köyde ilköğretim okulu bulunmadır.Köy kahvesi ve 2 adet bakkalda mevcuttur.

Köy geçimini tarımdan sağlamaktadır.Doğusunda Aslantaş Barajına kadar, batısında Koçyurdu Köyüne kadar uzanan geniş bir tarım arazisine sahiptir (Yaklaşık 25.000 Dönüm ). Önemli bir bölümü sulanabilir arazi olan köyde Mısır,Soya Fasulyesi, Yer Fıstığı, Buğday,Karpuz,Turp, Ayçiçeği ekimi yapılmaktadır. Zaman zaman farklı ürün gruplarına da yer verilmektedir. Arpa,ıspanak,soğan,domates,biber,gibi.

Eski sulama kanalından salma sulama ve yağmurlama yapılırken , yeni yapılan ve bozluk ve daalgan mevkilerinin sulandığı kanaldan damlama sulama ve ihtiyaca göre yağmurlama sulama yapılmaktadır.

Son yıllarda zeytin yetiştiriciliğinde önemli gelişmeler olmuştur.Yağlık dikimi yapılan zeytinler zeytinyağı olarak değerlendirilmektedir.

 

 

 

 

Yazar
Yazar
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Fitre Nedir,Kimlere Verilir ?

Sonraki Yazı:İnce Memed’e Ağıt

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Ecce Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus Bu tema Ecce Web Tasarım tarafindan düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.